GazeteBalkan

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 4

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 4
30 Aralık 2016 - 9:28 'de eklendi ve 624 kez görüntülendi.

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 4

Hazırlayan: İlmia Süleyman

 

ÇAVUŞESKU VE DÜNYANIN EN ESKİ HASTALIĞI

 

Nikolay Çavuşesku’nun gençliği fırtınalı geçti. Elbette yaptığı bazı hareketler siyasi yada “ihtilalci” hareketlerine hiç benzemiyordu. Eski General İlie Moreanu-Fisier, 60 sene önce, bir gecelik macerasından sonra Komünist diktatörü seksüel hastalıktan nasıl kurtardığını hatırlıyor.

HAPİSTE

Yaşlı General, gelecekte “halkın en sevilen çocuğu” olacak Çavuşesku ile ilk defa, 1941’in sonbaharında tanışmıştı. İlk defa onu hapishanedeki hastanede tanıdı.

BİR DOST ZİYARETİNDE

General Moreanu’nun Targu Jiu hapsihanesinde Gheorghe Ionescu diye bir dostu vardı. Dostu akciğerden hastalanınca, onun ziyaretine gitti. General, “ Kessler adında bir doktor benimle birlikte gelmişti ve dostuma ulaştım. Doktor dostumla ilgilenirken yanıma bir genç geldi ve benden yardım istedi. Kendini Nikolay Çavuşesku olarak tanıttı. O zamanlarda bu isim benim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Benden istediği yardıma gelince, doktorla konuşmam ve onu muayene etmesi idi. Anlattıklarına göre, küçük tuvaletini yaptığında, yanmalar hissediyormuş.” diye anlattı.

SEKS MACERASI

General anlatmaya devam ediyor:  “Muayene edildikten sonra, doktor Çavuşesku’ya çok kuvvetli bir antibiyotik yaptı ve ilaç verdi. Aynı zamanda, doktor Çavuşesku’ya bu tedaviye birkaç ay daha devam etmesini ve tuvaletini yaparken de kanla yaparsa korkmamasını söyledi.

“Çavuşesku nasıl oluyor da hapisteyken böyle bir hastalığa yakalanıyor? Yine General’den öğreniyoruz: “Yanında görevli olmak şartıyla, bazen sorun yaratmayan mahkumların şehre inip alışveriş yapmalarına izin veriliyordu. Gardiyana rüşvet vermiştir ve kadınlara kaçmıştır.”

35 YIL SONRA

General’in yaptığı iyiliğin karşılığını Nikolay Çavuşesku uzun seneler sonra verecekti. 1977’de, Ilie Moreanu, Devlet Şefi olan Nikolay Çavuşesku’ya, bir mektup yazmıştı. Bu protesto mektubunda Moreanu, Çavuşesku’nun çıkardığı bir yasaya karşı çıkıyordu. Yasaya göre, ülkeyi yasa dışı terk eden kişilerin, kendilerine ait bütün mallarına evleri dahil, Komünist Otoriteler el koyuyordu.

General, bir sürprizle karşı karşıya kalıyor… Güvenlik timleri onu öldürmek yerine, Merkez Komitesinde Çavuşesku tarafından özel olarak karşılanacağı bilgisini veriyorlar. Moreanu görüşmeyi kabul ediyor.

DİKTATÖR ONU KURTARIYOR

Çavuşesku ile görüşmeden önce kapıda bekleyen Ilie Verdet, eski General ile kavga ediyor ve ona bağırıyordu. Çavuşesku çıktı, sözlerini bölerek, “Sen sus. Ben onu çağırdım.” diyerek, danışmanlarından birisinin kulağına bir şeyler söyledi.

Danışman hemen Moreanu’yu yanına alıyor ve koridorlardan giderken, bir süre saklı kalması gerektiğini ve karısına da, polis tarafından arandığını görürse ve onu sorarlarsa, Almanya’da olan çocukların birisine ziyarete gittiğini söylemesini istedi.

“KANAL”DAKİ MAHKUM

Komünist rejim tüm Romanyayı sardığında, Ilie Moreanu-Fisier tutuklanarak, Tuna- Karadeniz Kanal inşaatında mecburi çalışan mahkum olmuştu. Anlaşılan o ki, Çavuşesku’nun gücü buraya kadarmış.

 

 

Kaynak: Hot News – Ekim 2005 ve Ziarul gazetesi

Genç ve Mahkum Nikolay Çavuşesku

General Ilie Moreanu-Fisier

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER