GazeteBalkan

FETÖ’nün Gizemleri

FETÖ’nün Gizemleri
04 Ocak 2017 - 10:00 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

 
FETÖ’nün gizemleri

 

FETÖ’nün vaktiyle Zaman Gazetesi reklamları ve Samanyolu Televizyonu dizilerinde, eylemlerine dair mesajlar verdiği iddia ediliyor.

 

Türkiye art arda gelen terör eylemleriyle sarsılırken, özellikle sosyal medyada FETÖ tarafından belli eylemlerin çeşitli reklam filmleri ve dizi sekanslarında gizli mesajlar yoluyla haber verildiği dile getiriliyor.

Bunlardan en ilginci, şüphesiz, 5 Ekim 2015 tarihli Zaman gazetesi reklamı. Reklamda önce bir siren sesiyle yaşam belirtisi göstermeyen, donmuş bir şehre tepeden bakıyoruz. Ardından sahne değişiyor ve gülen bir bebekle karşılaşıyoruz. 5 Ekim’den 15 Temmuz’a, 9 ay 10 gün geçmiş olması ilginç. “Gülen” bebek ve siren sesi, darbenin ardından yeni ve “Gülenci” bir Türkiye kurulacak anlamını çıkarmak zor değil. Sızıntı dergisinin, askeri kamuflaj benzeri kıyafetler giymiş bir adamın kapı açtığı kapağı da buna eklenebilir.

Sonradan daha ilginç paylaşımlar da sosyal medyada kendinden söz ettirmeye başladı. Büyükelçi Karlov suikastinden sonra, benzer bir suikast sahnesinin Samanyolu TV’de işlendiği konuşuldu.Hatta Noel Baba’nın bombalı saldırı yaptığı bir sahne de, Reina’daki saldırıyla ilişkilendirildi ancak suikastçinin Noel Baba kıyafeti giydiği iddiası sonradan yalanlandı.

Peki gerçek böyle midir? Özellikle Zaman gazetesi reklamı, şüpheye mahal bırakmayacak biçimde bir mesaj içeriyor. Ancak bu tür iddiaların belli tehlikeleri de var.

Öncelikle, insan psikolojisinin çeşitli “kusur”ları var: Hindsight bias denen, “sonradan uyanma” diyebileceğimiz bir algı önyargısı. Buna göre, bir olayı yaşayıp atlattıktan sonra, geriye dönüp baktığımızda, o olayın kolay fark edilebilir olduğunu düşünüyoruz. Yani başımıza darbe kalkışması gelmeseydi, Zaman gazetesinin o filminden hiçbir şey anlamayacaktık. Hele, insanoğlunun beyni farklı manzaralarda benzer örüntüler bulmakla meşhur olduğu için, artık darbeyi bir defa yaşadığımızdan çok alakasız filmlerde bile darbeyle benzerlikler bulabiliriz.

Bu gizemlerin perdesini aralamak ve örgütün asıl amacına ulaşmak için, heyecana kapılmadan bir akıl yürütme yapmak gerekiyor. Bir örgüt, neden önceden haber versin? Bazı “yakaladıklarımız”ın bizim yakıştırmamız olduğunu kabul etsek bile, bazı mesajlar çok açık görünüyor. Örgüt, deşifre olma ihtimalini göze alarak, müstakbel eylemlerini neden bizimle paylaşsın, üstelik göstere göstere? Akla ilk gelen, bunun örgüt içi haberleşmenin bir parçası olabileceği. Örgütün iç iletişim tarzı ve yöntemlerine hakim olanlar, bizim anlamadığımız mesajları çıkarıp anlamayı başarıyorlardır.

Ancak bundan daha önemli görülebilecek bir husus var: FETÖ, her şeyden evvel bir dini örgüt ve mensupları, Gülen’in Mehdi yahut Mehdi benzeri bir ilahi figür olduğuna inanıyorlar. Bütün tarikat ve cemaatler gibi FETÖ’nün de “militan devşirme” yöntemi, dini duyguların sömürüsüdür. Kerametler, mucizeler ve hikmetlerle bezeli mistik bir anlatım, mensupları Meclis’i bombalayacak kadar gözü dönmüş mankurtlara çevirebilir. Zira gizli, mistik bir sırra(!) vakıf, ne yaptığını çok iyi bilen ve kerametleri ile defalarca haklı çıkmış, güya geleceğe dair öngörüsünü ispatlamış bir adam tarafından yönetildiklerine inanırlar.

Bu açıdan, FETÖ’nün verdiği bu tür mesajlar, daha sonradan deşifre edildiğinde, FETÖ ile mücadeleye bir katkı sağlamıyor. Aksine, özellikle mensupları için, mistisizmi ve keramet inancını güçlendiriyor. 9 ay 10 gün önce darbe yapacağını ilan eden ve tam o gün darbe yapan bir örgüt. Dizilerinde, filmlerinde müstakbel eylemlerine dair sahneler kurgulayan ve aynen gerçekleştiren… Bu, örgütün arzu ettiği gizemli ve etkileyici auranın güçlenmesini sağlar. Militanlarının çözülmesini, dağılmasını engeller. Bir uhrevi amaç ve bilgelik dahilinde hareket ettiklerine dair inançlarını pekiştirir. Üstelik, halkta korkuyla karışık bir saygı oluşmasını da sağlar.

Terör örgütlerinin birincil amacı, adı üzerinde, “terör” yani korkuyu kullanarak etkinlik ve güç kazanmaktır. Bu, PKK özelinde, elinde kalaşnikof ile halkın tepesine dikilen terörist gibi “konvansiyonel” bir manzara çizerken, FETÖ’nün post-modern bir örgüt olduğu gözden kaçırılmamalı. FETÖ’nün terörü, messianik tarzında, gizemli imajı ve yaptığı eylemlerle “muktedirim” mesajında gizli. İnsanları böyle korkutup, dirençlerini kırıyor ve müridlerini böyle devşirip muhafaza ediyor.

Bunun yanında, şu da gözden kaçmamalıdır ki, belki de örgüt benzer biçimde kullanılacak binlerce video, fotoğraf vs hazırladı ve ancak “tutturabildikleri”ni biz “keşfedip” burada bunu yapmışlar diyoruz. Kişisel gelişim kitapları gibi: 10 dolarını 1.000.000 dolar yapan bir adamın hikayesini anlatan, ama elindeki son 10 dolarını da kaybedip sefil olan milyonlarca adamın hikayesini gizleyen bu kitaplar, çok basit bir pazarlama tekniği kullanırlar. Örgütün böyle hazırladığı yüzlerce içerik olabilir ve ancak tasarladıktan sonra gerçekleştirebildiği eylemlere dair olanları fark ediyor olabiliriz.

Her halükarda, FETÖ’nün bu tarz operasyonlarına dair basındaki haberler, FETÖ’yle mücadelede faydadan çok zarar getirecek gibi duruyor. Hele, Türkiye uluslararası platformda bir hukuki mücadele de verirken, bu tarz soruşturmanın ciddiyetini tehlikeye atabilecek, ikna edici olsa da zahir delilleri olmayan tespitlerin, halkta infiale yol açacak, yaygınlaşacak şekilde paylaşılması, bu post-modern iletişimsel teröre farkında olmaksızın hizmet ediyor olabilir. (M. Bahadırhan Dinçaslan / QHA)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER