GazeteBalkan

’İki vitesli Avrupa’dan memnun değiliz’

’İki vitesli Avrupa’dan memnun değiliz’
04 Ocak 2017 - 10:00 'de eklendi ve 520 kez görüntülendi.

’İki vitesli Avrupa’dan memnun değiliz’

 

Yeni Bulgar Cumhurbaşkanı ilk ziyaretini Brüksel ve Bükreş’e yapacak

 

Bulgaristan’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Rumen Radev, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği demeçte, “İki vitesli Avrupa’dan memnun değiliz” dedi.

Radev, terör ve İslami köktendincilik gibi ortak tehditlere karşı NATO ile Rusya arasındaki işbirliğinin gerekli olduğu iddiasında bulundu.

Bulgar Trud gazetesinin aktardığına göre, Radev, ülkenin aralarında yolsuzluğun da bulunduğu daimi sorunları ile mücadele için kişisel kampanya başlatmaya niyetlediğini açıkladı. Standart gazetesi ise Radev’in, Rusya yanlısı olduğuna dair iddiaları gülerek karşıladığını, bunun da iddiaları red anlamına geldiğini yazdı.

Bu arada Radev’in ilk ziyaretleri Brüksel ve Romanya’nın başkenti Bükreş’e gerçekleştireceği belirtildi.

BULGAR SİLAH ŞİRKETİNE SAVCILIK KONTROLÜ

Öteyandan Trud gazetesinde yer alan bir habere göre, Savcılık gazetenin Suriye’de İslamcıların Bulgar silahı ile öldürdüğü doğrultusundaki bir yazısından sonra harekete geçerek, silah ihracatçı sı olan “Arkus” silah tesisinde inceleme yapacak.

EKONOMİK BÜYÜME BULGARLARI DA ŞAŞIRTTI

Bulgar Standart gazetesi 2016 yılında Bulgar ekonomisinin büyümesinin, Maliye Bakanı Vladislav Goranov için bile sürpriz olduğunu yazdı. Bakan Goranov, “Mali yıl başarılıydı, bütçe iyi gidiyor, mali plan yerine getiriliyor, ekonominin artışı tahminlerimizi bile aştı” şeklinde konuştu. Bakan, iş çevrelerinin iyimserliğinin iç tüketimin artmasına yol açtığını da söyledi.

FRANSA BULGAR KAZLARINDAN MEMNUN

Öte yandan Bulgaristan’da yayımlanan Zemya gazetesinin haberine göre, Fransa, dünyada yılda 20 ton kaz ciğeri üretimi alanında ilk sırada yer alıyor. Ancak, RTL televizyonunun bir araştırmasına göre dünyada satılan Fransız kaz ciğerinin yüzde 80’inin Bulgaristan’dan Fransa’ya götürülerek ambalajlanıp satıldığı görülüyor. (BGNES)

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER