GazeteBalkan

Türkiye ve Avrupa’daki terör Bulgar turizmine yaradı

Türkiye ve Avrupa’daki terör Bulgar turizmine yaradı
04 Ocak 2017 - 10:00 'de eklendi ve 473 kez görüntülendi.

 

Türkiye ve Avrupa’daki terör Bulgar turizmine yaradı

Bulgaristan Turizmi Analiz ve Değerlendirme Enstitüsü Müdürü Rumen Draganov,  yılbaşı öncesi yaptığı açıklamada “Bulgaristanda Turizm sektörü olağanüstü bir yıl uğurlamaktadır” dedi.

Draganov daha sonra şunları söyledi: “Jeopolitik olaylar sonucu komşu Türkiye’ye 15 milyon, Mısır ve Tunus’a ise 4 milyon daha az turist gitti. Fransa ve Belçika’ya turist akını yaklaşık 10 milyon azaldı. Yolculukların büyük bir bölümü gerçekleşemedi. Tur operatörler ve turistler, ülkemiz gibi barışçıl, sakin ve yeni destinasyonlar aradı.

2016 yılında Bulgar tur operatörler, otelciler ve lokantacılar, daha çok sayıda konuk ağırlayabildi. Onların çoğu şimdiye kadar Bulgaristan’a gelmemişti. Turizm branşımız da bu meydan okuma ile başa çıktı.”

Turizmi Analiz ve Değerlendirme Enstitüsü Müdürü Rumen Draganov, şöyle konuştu:  “En büyük piyasalarımız olan Almanya, Rusya ve İskandinav ülkelerinden büyük tur operatörlerden, turistlerden veya müşterilerden hiçbir şikayet almamışız. Ülkemizde de medyalar, Slınçev Bryag beldesindeki alkol turizmi gibi sorunlardan bahsetmiyor. Tam tersi turizm alalındaki okul ve üniversite mezunlarının dünyadaki başarılarından bahsedilmeye başlandı. Bu, Bulgarların turizmde hizmetler alanındaki kabiliyetleri için ipucu veriyor. Ayrıca ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler için küçük yerleşim yerlerinde bile farklı konularda fevkalade festivallerin düzenlendiği çok hoş bir sürprizdir. Doğa içinde ise aşırı spor ve gençlik turizmi için çok iyi tesisler yapılmıştır. Buna ek olarak da lezzetli Bulgar yemekleri önerilmektedir. Tüm bunlar çok rağbet görüyor ve yıl boyunca Bulgaristan’a turist çekiyor.”

Öte yandan BGNES’in haberine göre 300 bin Bulgar’ın Yıl Başı tatilini Bulgar beldelerinde geçirmeyi, yaklaşık 110 bin Bulgar vatandaşının ise yabancı destinasyonları tercih ettiği belirtildi. Onların çoğunlukla komşu Sırbistan, Yunanistan, Türkiye, Makedonya ve Romanya’ya yöneldiği gözlemlendi. Yılın sonunda Bulgarların akraba ve yakınlardan dolayı en çok ziyaret ettiği diğer ülkeler, Almanya, İspanya, İtalya oldu. Bulgarların Avrupa dışında da çoğunlukla sıcaklık derecelerinin şu an daha yüksek olduğu Asya ülkelerine, Dubai, Endonezya, Karayipler’e gittikleri görüldü.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER