GazeteBalkan

Doğu Avrupa’da paramiliter güç yarışı

Doğu Avrupa’da paramiliter güç yarışı
05 Ocak 2017 - 9:43 'de eklendi ve 711 kez görüntülendi.

 

 

Doğu Avrupa’da paramiliter güç yarışı
Rusya’nın olası işgaline karşı direniş amacıyla Litvanya, Polonya ve Estonya gibi ülkelerin de kendi paramiliter güçlerini oluşturdukları haberleri geliyor.
VİLNİUS – İngiliz The Times gazetesi ‘Baltık Devletleri Rus işgaline hazırlanıyor’ başlığı ile verdiği haberde Litvanya Keskin Nişancı Birliği’nin Rus işgaline karşı hazırlanarak gönüllülere işgalcilere karşı pusu kurmayı öğretiğini yazdı.

The Times gazetesi muhabiri Tom Parfitt paramiliter bir örgüt olan Litvanya Keskin Nişancılar Birliği’nin tatbikatına katıldı. Gazeteci, değişik yaşlardaki insanların Vilnius yakınlarındaki bir ormanda Rus işgali durumunda saldırgana karşı pusu kurmayı öğrendiğini bildirirken söz konusu insanların ona 1944 ile 1953 yılları arasında Sovyet birliklerine karşı mücadele eden partizanları hatırlattığını ifade etti.

Gazeteciye konuşan işadamı Mantas Raukis, Rusya’nın Kırım’ı işgal ettiği için Litvanya Keskin Nişancılar Birliği’nin üyesi olduğunu anlatırken, “Biz ülkemizi düşmandan korumaya hazırlıklı olmalıyız. Rusya uluslararası kuralları çiğneyerek Ukrayna’nın bir parçasını işgal etti. Benzer bir durumun Litvanya’nın başına gelebileceğine dair gerçek bir risk mevcut” diye kaydetti.

Litvanya Keskin Nişancılar Birliği gönüllüleri arasında Litvanya Parlamento üyeleri de yer alıyor. Birliğe iki sene önce katılan eski Litvanya Dışişleri Bakanı Audronius Ažubalis, “Ben birliğe, ülkemize yönelik tehditlere karşı harekete geçmeye hazır insanlarla birlikte olmak için üye oldum. Tabii ki profesyonel birlikler kadar etkili olacağımızı düşünmüyorum, ancak biz görevimizi cephe gerisindeki partizanlar gibi yürütebiliriz” dedi.

Ayrıca eski Dışişleri Bakanı, “Kırım’dan sonra biz, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı sonrasında oluşturulan güvenlik yapısını yok ettiğini anladık, bir şeyler yapılmalı, toplum buna karşılık vermeli” açıklamasında bulunaraj Moskova’nın “çatışma başlangıcını haklı çıkarmak” için bir çeşit provokasyonu düzenleyebileceği konusundaki endişelerini de dile getirdi.

Makalede Rusya ile Batı’nın demeçlere dayanan atışmaları devam ederken Baltık ülkelerin sessizce partizan mücadelesine hazırlandıkları vurgulanıyor.

Litvanya Ordusu sadece birkaç bin askerden oluşuyor. Öte yandan Rusya’nın Batı sınırında ise Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 300 bin asker konuşlandırılmış bulunuyor. Bu sene NATO, Polonya ve Baltık ülkelerinde her biri yaklaşık bin askerden oluşan dört tabur konuşlandırmayı planlıyor.

Rusya’nın etkisiyle Avrupa’nın doğusunda çetecilik döneminin hortladığı daha önce çeşitli haberlerde bildirilmişti. Rusya yanlısı paramiliter yapılanmaların yanı sıra olası Rus işgaline karşı direniş amacıyla Polonya ve Estonya gibi ülkeler de kendi paramiliter güçlerini oluşturuyor. (QHA)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER