GazeteBalkan

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 7

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 7
05 Ocak 2017 - 10:15 'de eklendi ve 698 kez görüntülendi.

 

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 7

Hazırlayan: İlmia Süleyman

 

ELENA’NIN ‘OROSPU VE JİGOLA OKULU’

Gizli Dış Enformasyon Departmanı DİE’nin eski Şefi, Doğu’daki Gizli Servislerin ve özellikle de Romen Servislerinin o dönemde nasıl çalıştıklarını anlatıyor. Bu Şef’e göre, Romen istihbaratı, bilgi toplayabilmek için seksi alet olarak kullanıyordu. Romen ajanların, “büyük penisli” olması gerekiyordu. Elena Çavuşesku jigolo ajanlarından bir tanesini, Komünist Partisi’ne ait bir üyenin karısından bilgi almak için kullanmıştı.

1989’dan önce, Braşov şehri yakınlarında, ormanda bir yerde, bir dağ evi olduğunu ve bu evde, bu tür ajanlar için ders verildiğine dair söylentiler vardı. Bu ajanlar ya da ispiyoncular, dış ülkelerdeki misyonlarda çalışacaklardı. En yakışıklı Romen subayları bu göreve alınıyorlardı.

“The Times” gazetesinin yazdıklarına göre, “Romen zihninin derinliklerinde, ‘devletin orospuları’ için efsane okulun varlığı hala sürmektedir.” İstihbarat Arşivleri Ulusal Araştırma Konseyi (CNSAS) Başkanı Csendes Ladislau-Antoniu, böyle bir okulun gerçeğine dair hiçbir kağıda rastlamadığı açıklamasını yapıyor.

Ladislau-Antoniu, yine de her şeyi bilemediğini itiraf ederek, “Enstitü olarak, ispiyonlar (ajanlar) hakkında çok az bilgimiz var” diyor.

Yani ben bu cümleden şunu anladım. “Biz araştırdık bir şey bulamayınca, böyle bir okulun olmadığını söylüyoruz ama yine de, kim bilir? Belki biz iyice araştıramadık…”

Braşov Senatörü (2009 itibarı ile) Nicolae Popa da böyle bir okulun varlığını yalanlıyor. Senatör Popa, “Bu okul efsaneden ibaret aynen Drakula efsanesi gibi.” diyor.

“Cotidianul Ro İnternational” Romen gazetesi yazarı Izabela Niculescu, bu olayın peşine düşüyor ve bu efsane doğru mu, değil mi, öğrenmeye gayret ediyor…

Romen İstihbaratı Teşkilatı eski başkan yardımcısı Ion Mihai Pacepa, bu konuda, Romen gazeteciye mektup göderiyor. Mektup’ta Pacepa “Böyle bir okul fikrine karşıydım ama olmadı. Romanya, ispiyon olarak fahişeleri kullamıştır”diyor. DİE’nin eski Şef’i Pacepa, mektubuna devam ederek, “Bütün Komunist ülkeler Rusya, Doğu Almanya gibi fahişeleri ve jigoloları ispiyon olarak kullanıyordu. Bizdeki DİE, arasıra bunu yapmıştır. Ama okul değildi. Hazırlıklar daha çok kişiseldi. Bunun için mikrofonlar ve video kameralarla dolu bir ev kullanılıyordu. Normal görevde olan ajanları kullanmıyorduk. Kullandığımız kişilerin çoğu “yasa dışı” olarak seçiliyorladı. Sıradan insanlardı ve en önemlisi, genital organlarının sahip oldukları özelliklerdi.

KGB’nin gizli ders kitabındaki bu konuda yazılanlar hakkında Pacepa, böyle bir durumu da şöyle özetliyor: “İstihbarat subayları, yabancı memleketlerde, resmi bir pozisyona sahipler, diplomatik pasaportu vardır ve özellikle de, onu destekleyen bir ülkesi vardır. Yasa dışı çalışan bir subay ise, yabancı bir bayrağın altında hareket ediyor ve kendisine ait bir ‘penis’i var. Bu penis onun kimliğini korur ve saklar, ayırıca yine bu penis onun dokunulmazlığını koruyarak bilgi toplama kaynağıdır.”
“Yasa Dışı” bu tür ispiyoncuları ilk kullanan Stalin idi. 1920’li yıllarda, yabancı istihbarat servislerden yeni bir ispiyon tipi hazırlamalarını istemişti. Stalin’e göre, bu ispiyon, yakalandığı takdirde  kendi ülkesine zarar getirmeden, düşman ülkelerden bilgi toplamalıydı. Bunun bahsettiği kişiler aslında yabancı memleketlerde yaşayan Rus vatandaşlarıydı ve ana dilleri Fransızca ya da Almanca olan insanlardı. Bunlar yabancı memleketlere başka kimlikle gönderiliyordu ve ülkesiyle tüm bağlantıları siliniyordu.
Eski DİE Şefi Pacepa’ya göre, 1972 ve 1978 yıları arasında Rusya’daki “yasa dışı” ispiyoncuların seçilmelerinin ilk kuralı “big-size penis”ler olmasıydı.

“The Times” gazetesi bu konuda yazarken, “Kadın mahvedici bu kişiler kendi “büyülerini” kullanarak, toplumda yüksek bir yer almalıydı ve bunun neticesinde zengin ve her yere girebilen bir kadınla evlenmeliydiler” diyor.

Peki, Romanya’da bu tür “yasa dışı subaylar” var mıydı yoksa yok muydu?

Cevap biraz çekingenlikle de gelse, yine Pacepa’dan geliyor…

Romanya Komunist Partisi’ne ait bir üyenin karısına “imaj zararı” getirmek amacıyla bir gün Elena Çavuşesku, Pacepa’dan, bir “yasa dışı” kullanmayı teklif ediyor. Bunun nedeni de, bu üyenin karısı Yahudiydi ve sanıyorum Elena’nın Yahudiler’e karşı husumeti vardı. Elena emir verirken, “Sekis bir ‘yasa dışı subay’ı bu kadının eteği altına sokmanı istiyorum. Meryem Azizesi gibi etrafımızda dolaşmasından bıktım. Eteğini kaldırması için sana üç ay süre tanıyorum. Onun video kaydını al, resim çek, onu çırıl çıplak insanın altında istiyorum. O pahalı kalçasının orgazm olana kadar sallanmasını istiyorum” diye bağırmıştı.

“Yasa dışı subayların” eğitimi, 3 ila 8 yıl sürüyordu. Bu eğitim sürekli İstihbarat’ın gözü altında olan, belirlenmiş özel evlerde yapılıyordu demiştik. DİE bu projeye her ne kadar büyük önem verdiyse de, dışarda tek bir ajanı kullanabildiler. Bu da, ajan adıyla, Stasi. Eski DİE ajanı Gheorghe Mandache, Moskova’da eğitim gören biriydi ve Doğu-Almanya’lı olan kız arkaşıyla Düseseldorf’a, Batı Almanya’ya kaçmıştı. Başka ajanların bunu yapmaması yani kaçmalarını cesaretlendirmemek için, bunları öldürmeliydiler. Bu ikisini öldürmek için, Gerda adında bir ajan kullanıldı. Bu Gerda, Alman İspiyonuydu ama Romanya’da doğmuştu. Gerda, Mandache’nin aklını başından almalıydı. Pacepa Gerda’ya Mandache’nin resmini gösterdiğinde, “Yeni sevgiline ne dersin?” diye sormuştu.

Gerda, soruya “İşim tek sevgilimdir” diye yanıt vermişti. Gerda, misiyonunu yerine getiremedi, çünkü Mandache kaçtığı kız arkadaşına çok aşıktı ve başka kadına bakmadı.

Gerda adlı ajana, Alman gizli servisi uzmanları tarafından estetik ameliyat yaptırılmıştı. KGB’nin ders kitabına göre,yine Pacepa’nın açıklamasıyla, “kadın ajanların vajinaları çok dar olmalıydı. Bu şekilde “sevgilisine” müthiş zevk yaşatmalıydı” diyor Times Gazetesi’nde.

Pacepa, “Bu göreve alınacak her kadın aday, seks yaptığında gizlice video kaydına alınıyordu. Seçilen kadınlar daha sonra, yabancı memleketlere artık gidemeyen subaylar tarafından hazırlanıyordu. Bütün seks tekniklerini bu eski ajanlardan öğreniyorlardı.

The Times gazetesi Pacepa ile yaptıkları röportajı şu satırlarla sonlandırıyor: “Ne yazık ki, Pacepa’ya inanacak olursak, “Romeo” veya “Juliet” tipi ajanların kurbanları nice zararlar görmüşler ve Soğuk Savaşla birlikte bu tür ajanların kaybolmadığını belki şimdi de var olduklarını düşünüyoruz.”

Montreal’da, 2006 senesinde, Paul William Hampel adında bir Rus ajanı tutuklanmıştı. O bir “yasa dışı” idi. Pacepa, “Yasa dışı subay konsepti, hala Rus servislerine hastır. Rusya’nın en gizli, en eski ve geleceğin silahıdır” diye konuştu.

Değerli okurlar, “The Times” gazetsinden aldığımız bu açıklamaların Pacepa tarafından yapıldığını tekrar belirtmeliyim. Ancak, bu açıklamalar Romen basınını oldukça rahatsız etti. Basın bu açıklamaların doğru olmadığı savını ileri sürdü.

Yukarıda bahsettiğim ajan Mandache’nin Almanya’ya kaçış öyküsünü Romen basınından sizlere aktaracağım. Anlaşılıyor ki, olay tam öyle olmadı. Tüm gerçeğiyle yarın “Seks İspiyonlar” diyeceğiz…

Ion Mihai Pacepa

Romen İstihbaratı Teşkilatı eski başkan yardımcısı Ion Mihai Pacepa, Kominist Diktatör Nikolay Çavuşesku ile aynı fotograf karesinde.

Kaynak: İzabela Niculescu, A.A – Cotidianul Ro.İnternational Gazetesi-2009
NOT: Dizi yazımızı kağıt veya online baskıya ulaşamadığınız günlerde veya önceki bölümleri   www.gazetebalkan.com veya facebook/gazetbalkan adresinden takip edebilirsiniz.

DEVAM EDECEK

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER