GazeteBalkan

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 8

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 8
06 Ocak 2017 - 9:39 'de eklendi ve 673 kez görüntülendi.

 

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 8

Hazırlayan: İlmia Süleyman

 

Romen Seks Ajanı Mandache’nin Hikâyesi

 

Gardianul gazetesinde yayımlanan gizli servislerle ilgili bir raporda, birçok Romen ajanının “düşman cepheye” geçtiği yazıyor. Gizli rapor, 29 Eylül 1979’da yazılmış ve içerdiği olaylar 0920 numaralı Askeri Şube’ye aittir. “Düşman Cephe”ye geçenlere bir örnek, Gheorghe D. Mandache adlı ajanın olayıdır. Önceki bölümlerde Mandache’nin ülkededen nasıl kaçtığını ve Romen İstihbaratındaki arkadaşlarının onu öldürmesinden nasıl kurtulduğunu yazacağıma söz vermiştim…

Bahsettiğim gizli raporun bu olayla ilgili sonuçları aynen şöyle: Mandache, Doğu Berlin’de Almanya Federal Cumhuriyeti’ne kaçmaya hazırlanıyordu. Romen ajan Mandache, Ruslar’ın kontrolünde olan Demokrat Almanya Cumhuriyeti’nde yaşayan Käthe Bruntsch’un yani, Alman güzelin aklını çelmişti.

Daha da fazlası, RDG’ye gelen Mandache, bu ülkenin Gizli Servisindeki çalışanlara Romen tarafının onu nasıl öldürmeye çalıştığını ve RDG’deki eğitimden sonra hangi misyonu olduğunu açık açık anlattı.

Romanya Dış Enformasyon Servisi’nin eski Şefi Pacepa’nın “The Times” gazetesindeki açıklamalarının bir kısmını daha önce aktarmıştım. Pacepa’ya göre, “yasa dışı “ çalışan ajanların tek varlıklarının “büyük penis” li oluşlarıydı. “Marifetlerini” kullanarak sosyal konumlarını zengin bir kadınla evlenerek güçlendiriyorlardı. Böylece her yere girebiliyorlar ve bilgi topluyorlardı.

Romen gazeteciler bu açıklamalardan rahatsız oldular. Bunu yalanlamak için Mandache’nin dosyasını tekrar açtılar. Mandache’nin yaşadıkları hiç te Pacepa’nın açıklamalarına benzemiyor. Gerçek bambaşkaydı. Mandache, RDG’de başladığı ajanlık eğitimini tamamlamadan, kadınları kullanarak konumunu güçlendirmek yerine, Käthe Bruntsch adlı bir Alman kıza aşık oluyordu. Bu gün bile bu güzel Alman kızının kimler için çalıştığı bilinmiyor. Romen İstihbarat’ı hala bunu öğrenemedi. Ama Käthe’nin, iki “cephe”ye birlikte çalıştığı zannediliyor.

Bükreş’te, Mandache’nin yokluğunda bir dava açılıyor. Dava, “Vatana ihanet” gerekçesinden idam kararı ile sonuçlanıyor. Bu karar üzerine Bükreş’teki ajanlar O’nu nasıl bulacaklarının planını yapıyorlar. Mandache 14 yıldır Federal Almanya’da yaşıyordu. Halen de oradaydı. 1974 yılı Aralık ayında Çavuşesku,  Mandache opersyonunu durdurtma kararı alıyor. İşin ilginç yanı, Çavuşesku operasyonu durduruncaya kadar Romanya adına Mandache’yi arayan sadece kod adı “Dinu- Vartej ekibi” olan İtalya mafyasına mensup bir ikiliydi.

Romanya’da ise Mandache’yi yakalama oprersyonunu General Tanasescu koordine ediyordu. Çavuşesku’nun operasyonu durdurtma kararını Romen İstihbaratı duymamış gibi oldu. Bu sefer, özel olarak eğitilmiş iki Romen subayı yabancı kimlik ve yabancı öz geçmişlere sahip kılınarak Mandache’nin peşine gönderildiler.

KASA’YA GİZLİ

General Tanesescu’nun planı sanki basit bir polis filminden kopya edilmişti. Bu plana göre, Mandache “tecrübeli” subaylar tarafından takib edilecek, yakalandığında araba bagajına yerleştirilmiş gizli kasaya sokulacak ve Bükreş’e getirilecekti.

1974 yılındaki Federal Almanya “köpeksiz köy” değildi ki…

Yani şimdi Mandache’yi gündüz sokağın ortasından alacaklar, onu arabanın arkasına tıkacaklar ve o dönemde Almanya sınırını geçeceklerdi. Bu tamamen imkansızdı. Tüm Alman ve Batı İstihbaratının göz ve kulakları bu Romen subaylarının üzerindeydi. Dakika, dakika…

HAER’İN AÇIĞA ÇIKARILMASI

Almanya’da “Rudolf Bruchner” kimliğiyle yaşayan Mandache’yi bulmak Romen ajanlarına çok pahalıya patladı.

Bükreşli ajanlar Otto Heinz Beer ve kod adı “Haer” olan birini kullanarak, Mandache’nin kullandığı kimliği ve adresini bulacaktı. Bonn’daki İçişleri Bakanlığı’nda çalışan “Haer” Mandache’nin kullandığı kimlik ve adrese ulaştı. Ama hemen uyarıldı. Böylece, “Haer” ‘in değeri ortadan kalkmıştı. Çünkü, o da takib edilmeye başlanmıştı. Yani bir kelimeyle, Almanya’da habersiz hiçbirşey yapamazlardı. Mandache’nin takibi, Mart 1978’e kadar devam etti. Bükreş ajanları, Almanya’daki “U” ünitesi’nden Mandache ile ilgili bilgileri almaya devam ediyorlardı. Romen istihbaratına göre, “İhanetçi” kontrol altındaydı. General Tanasescu’nun planı hiçbir zaman uygulanamadı.

Romen basını Pacepa’nın açıklamalarını yalanlamak için yabancı İstihbarat’ın, KGB’nin dosyalarında bulunan bilgilerden de faydalanarak, Romen İstibaratının dışarıda ne kadar başarısız olduğunu ortaya koymuş oldu. Böylece, Pacepa’nın bahsettiği “büyük penis” başarılarının uydurukluğu da bu örnekle ortaya çıkmış oldu.

Öte yandan insan, “Madem Romen istihbaratı bu derece zavallı bir konumdaydı, öyle ise Nikolay Çavuşesku halkına bu kadar kötülüğü nasıl yapabilmişti?” sorusuna cevap aramadan edemiyor. Benim anladığım kadarı ile Pacepa, Elena Çavuşesku’nun en gözde adamıydı. Güzel ve seksi kadınlar Romen istihbaratında gerçekten ajan olarak kullanıldı mı?

Bütün inkarlara rağmen, her ülkede “güzelliğini” kullanan ajanların var olduğu bilinen bir gerçek.

Gheorghe D. Mandache, adı Käthe Bruntsch olan bu kıza aşık olarak ajanlık eğitimini yarıda kesti.

Alman kızı Käthe Bruntsch, Doğu ve Batı istihbarat servislerine aynı anda hizmet veriyordu.

 

 

Kaynak: “Confidential” ve “Gardianul” gazeteleri

 

NOT: Dizi yazımızı kağıt veya online baskıya ulaşamadığınız günlerde veya önceki bölümleri   www.gazetebalkan.com veya facebook/gazetbalkan adresinden takip edebilirsiniz.

 

DEVAM EDECEK

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER