GazeteBalkan

AB, 10 Yılda Kendisinden Soğuttu

AB, 10 Yılda Kendisinden Soğuttu
09 Ocak 2017 - 9:12 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.

 

AB, on yılda kendisinden soğuttu

Romanya ve Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üye oluşu onuncu yılını doldururken iki ülke halklarındaki tereddüt giderek yayılıyor.

 

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Bu yılın 1 Ocak günü itibarı ile Bulgaristan ve Romanya’nın AB’ye katılmasından 10. yılı doldu. Avrupa Komisyonu’nun bir sözcüsü iki ülkeyi tebrik ederek onların AB’nin tam haklı üyesi olduklarını kaydetti. İki ülkede de herhangi bir tören düzenlenmez iken basın yayın organları 10 yılın muhasebesini yaptılar.

Geçen 10 yıl içerisinde Romanya GSMH’sını yaklaşık olarak ikiye katlayarak 89 milyar eurodan 172 milyar euroya yükseltti. Çalışanların maaşı ise yüzde 75 oranında arttı ve ortalama maaş 312 Eurodan 459 Euro seviyesine geldi.

Romanya’nın ihracatı 25 milyar eurodan 55 milyar euro civarına yükseldi. 10 yılda Romanya’ya 33 milyar euro civarında yabancı sermaye geldi.

Romanya’nın ihracatı 25 milyar eurodan 55 milyar euro civarına yükseldi. 10 yılda Romanya’ya 33 milyar euro civarında yabancı sermaye geldi.

Oysa 2008 öncesi Romanya’ya giren yabancı sermaye yılda 7,3 milyar euro seviyesindeydi. Bir anlamda Romanya’ya giren yabancı sermaye AB sonrası üçte iki oranında azaldı. Bu süre içerisinde Romanya’nın AB’ye verdikleri AB’den aldıklarından düşdükten sonra geriye 26,5 milyar euroluk bir artı kısım kaldı.

Öte yandan Bulgaristan hakkında da basınında çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Bu konuda Stoimen Pavlov bir değerlendirme yazısı yayımladı. BGNES’in aktarımına göre değerlendirme aynen şöyle:

“Bulgaristan belki de siyasi krizde olduğu için bu yıldönümünü herhangi bir tören ile kaydetmedi. EurActiv’e göre bu durum, AB’nin genişlemesinin, artık moda olmadığını gösteriyor, ancak sosyolojik araştırmalar, Bulgarların AB konusundaki heyecanının soğuduğunu, ancak iyimser olmaya devam ettiğini gösteriyor. Gallup İnternational’a göre ise Bulgaristan, en AB yanlısı olan ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Ajansa göre 2016 yılının sonunda Bulgarların ancak yüzde 26’sı, AB’den çıkmak için oy verirdi. 2015 yılında AB’den çıkmadan yana olanlar ancak yüzde 18 idi ve bir yıl içinde onların yüzde 8 ile artması, iyimser olanlar arasında tereddüt olduğunu gösteriyor.

AB’ye katılmasından 10 yıl sonra Bulgaristan gerçekten daha istikrarlı ve başarılı. AB’ye katılımdan sonra vatandaşları AB üye ülkelerine turizm, iş veya eğitim amacıyla serbest bir şekilde yolculuk yapabiliyor. Eurostat’ın verilerine göre Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, son on yılda 28,7 milyar avrodan 45 milyar avroya çıkmıştır. Asgari ücret 46 avrodan 236 avroya artmıştır, ortalama ücret ise 205 avrodan 483 avroya ulaşmıştır. Eurobarometre’nin araştırmalarına göre 2007 yılında Bulgarların yüzde 36’sı, bugün ise yüzde 51’i kendilerini hayattan memnun olarak tanımlamaktadır. Buna rağmen ama Bulgaristan AB’de en yoksul ülke kalıyor, altı bölgesinden beşi ise AB’den en zayıf gelişmiş bölgelerdir. AB’de kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın, emek verimliliğinin ve rekabet gücünün daha düşük olduğu bir ülke yoktur. Ayrıca ülkemizde sosyal, ekolojik, demografik, kurumsal, sağlık ve yolsuzluk göstergeleri de tatmin edici değildir. AB’ye katılımdan 10 yıl sonra Bulgaristan, adalet ve iç düzen alanında Avrupa Komisyonu’nun izlemesi altında olmaya devam ediyor. İstatistiksel ve sosyolojik araştırmalar, gerçek başarılar olduğunu, ancak onların nispi olduğunu gösteriyor. Bulgarların çoğu, bundan Avrupa siyasetçileri ve kurumları değil, milli siyasetçiler ve kurumlar sorumludur, bu yüzden parlamento ve hükümet reytingleri düşüktür.

AB’ye katılımdan daha hızlı artış için gerçekleşemeyen beklentiler, daha çok ekonomik faktörler ile ilgili, ancak bazı diğer olgular da kötümserlik ve hayal kırıklığına yol açıyor. Mesela AB’ye üyeliğinden 10 yılının dolduğu günde Bulgaristan, Avrupa Komisyonu’nda kendi temsilcisi olmayan ilk ülke oldu, çünkü şimdiye kadarki AK Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, istifa ettikten sonra Dünya Bankası’nda görev aldı. Siyasi krizden dolayı Bulgaristan, Avrupa Komiseri adayını yeni seçilen Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in geçici hükümet tayin edeceği en erken bu ayın sonunda koyabiliyor. Ancak adaylığın koyulmasının, ilk bahardaki seçimlerden sonra ertelenmesi olasıdır. O zaman yeni bir hükümetin kurulmasından 2018 yılının başında Bulgaristan’ın ilk AB Başkanlığı’nın başlamasına kadar hazırlıklar için ancak 6 ay olacak. Kuşkular ve tereddütler, henüz kötümserliğe dönüşmemiştir ve böyle bir şey için neden olmadığını göstermek, siyasetçilerin elindedir.”

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER