GazeteBalkan

Karakış Romanya’da Hayatı Felç Etti

Karakış Romanya’da Hayatı Felç Etti
09 Ocak 2017 - 9:53 'de eklendi ve 923 kez görüntülendi.

 

Karakış Romanya’da hayatı felç etti

Romanya’da Cuma günü başlayan karakış hayatı felç etti. Kar ve fırtına nedeni ile ülke genelinde pek çok uçak ve tren seferi iptal edildi. Pek çok ulusal ağ yolu ulaşıma kapandı. Bükreş Köstence otobanı da ulaşıma kapandı. Karadeniz kıyısındai limanlar ulaşıma kapatıldı.

Buzău, Brăila, Ialomiţa, Constanţa, Călăraşi, Tulcea ve Vrancea vilayetlerinde kırmızı alarm verildi. Başka 6 vilayette ise sarı alarm verildi. Kar ve fırtına nedeni ile Çernovoda Nükleer Santrali’nin ilk ünitesi devre dışı bırakıldı. Dobruca bölgesinde pek çok yerleşim birimine elektrik verilemiyor.

Başbakan Sorin Grindeanu bakanlıklar ve yerel yönetimlerin teyakkuzda olmasını istedi. İçişleri Bakanlığı ülke genelinde 4 bin 500 teknik elemanla birlikte 9 bin personelin acil durum çerçevesinde görevlendirildiğini duyurdu.

Romanya Ulusal Meteoroloji Kurumu (ANM), şiddetli rüzgâr hızının yer yer saatte 80 kilometreyi geçtiği açıklamsını yaptı. Ülke genelinde sıcaklıkların -16 ile -25 derece arasında olduğu kaydedildi.

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Başbakan Sorin Grindeanu’nun talimatı ile kar temizleme ve yol açma çalışmalarında başarısız olduğu gerekçesi ile Karayolları Genel Müdürü (CNAIR) Catalin Homor görevinden alındı.

Grindeanu, turuncu alarmın üzerinden 14 saat geçmesine rağmen yollardaki kar temizleme çalışmalarında başarısız olunduğunu belirterek hala 28 ulusal yol ağının kapalı durumda olmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

ÇOĞU YERDE OKULLAR PAZARTESİ VE SALI GÜNÜ TATİL

Bu arada yerel yetkililerden edinilen bilgilere göre Başkent Bükreş başta olmak üzere Köstence, Ialomiţa, Buzau, Vrancea, Suceava ve Tulcea şehirlerinde bugün ve yarın, Vasliu da ise bugün okullar tatil edildi.

İTALYA VE POLONYADA 16 KİŞİ ÖLDÜ

Aşırı soğuklardan dolayı İtalya ve Polonya’da 16 kişinin öldüğü, Sibirya’da hava sıcaklığının eksi 51 dereceye düştüğü bildirildi. Rusya’nın özerk Hanti-Mansiysk bölgesindeki 53,953 nüfusulu Okrugu adlı kasabada sıçaklık kaydı -62 santigrat derece olarak kaydedildi.

BULGARİSTAN’DA DA HAYAT FELÇ OLDU

Cuma günü Bulgaristan’da etkili olan  çok şiddetli soğuk ve kar fırtınası, yollarda birçok sınırlamalara yol açtı. Yoğun kar yağışı, fırtına, şiddetli rüzgar ve kısıtlı görme mesafesinden dolayı Silistra, Şumen, Varna, Razgrad ve Ruse olmak üzere, Kuzeydoğu illerde bütün araçlara ulaşım kapatıldı.

Güneydoğu Bulgaristan’da “Trakya” otobanı da kısmen kapatıldı. Karnobat ve Burgas yolu ulaşıma kapalı. Sofya- Kulata yolundan kamyonların hareket etmesine uzun bir aradan sonra izin verildi. Onlarca küçük yerleşim yerinde elektrik ve su kesintisi var. Ağır hava şartları daha sonra Kuzeybatı Bulgaristanı da etkisi altına aldı.

 

Romanya Başbakanı Sorin Grindeanu’nun talimatı ile Karayolları Genel Müdürü (CNAIR) Catalin Homor’un görevinden alındı.

Rusya’daki soğuk havalar sosyal medyada alay konusu oldu. Kiprik ve kaşların donması ile dalga geçildi.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER