GazeteBalkan

Le Pen Fransa’yı AB’den çıkartacak!

Le Pen Fransa’yı AB’den çıkartacak!
09 Ocak 2017 - 10:37 'de eklendi ve 547 kez görüntülendi.

Le Pen Fransa’yı AB’den çıkartacak!

 

 

PARİS – Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nden cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, cumhurbaşkanlığına seçilmesi halinde Fransa’nın Avrupa Birliği’nden çıkması konusunun ele alınacağını bildirdi.
Fransa’nın “24 France” kanalının aktardığına göre, Marine Le Pen’in cumhurbaşkanı olarak Avrupa Birliği liderleriyle Avrupa’nın kanun hazırlama ve ekonomik politikası ile ilgili meselelerde “ulusal siyasete” ilişkin görüşmelerin başarısız olması halinde FREXIT’ten söz edilecek.
Marine Le Pen, “Bunu başarabilirsem, Fransızlara yeni Avrupa’da kalmaya devam etmeyi, başaramazsam Avrupa Birliği’ni terk etmeyi önereceğim” şeklinde konuştu.
Planlanmış görüşmelerden 6 ay son Fransa’nın Avrupa Birliği’nden çıkışı ile ilgili referandumun düzenlenmesi gerektiği fikrini paylaşan Le Pen, söz konusu sürenin ülkede yeni ekonomik modelin çalışmalarının düzene getirilmesi için yeterli olacağını savundu.
Daha önce Putin yanlısı olarak tanınan Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen’in, Kırım’ın işgalinin yasal bir süreç olduğunu ileri sürdüğü bildirilmişti. Le Pen, “Kırım’ın yasa dışı olarak işgal edildiğini düşünmüyorum: referandum yapıldı, Kırım sakinleri Rusya’ya bağlanmak için oy kullandı. Söz konusu referandumdan şüphe duymak için bir neden göremiyorum” şeklinde konuşmuştu.

Böylece Le Pen, 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde referandumdan sonra yaptığı açıklamasını tekrarlamış oldu. O dönemde de Le Pen, Rus medyaların “Kırım’ın tarihi bağlılığı” ile ilgili propagandasını tekrarlayarak “korku içinde yaşayan Kırım halkının yardıma gelen ülkenin kollarına koştuğunu” ileri sürmüştü.
Saldırgan ülke Rusya ile ilgili Marine Le Pen, Rusya’nın “büyük millet” ve “büyük ekonomik devlet” olduğunu ileri sürmüş ve Avrupa Parlamentosu’nda Rusya’ya karşı yaptırımların iptal edilmesini de savunmuştu. (QHA)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER