GazeteBalkan

Rus yanlısı Dodon AB yanlısı Basescu’yu vatandaşlıktan çıkardı

Rus yanlısı Dodon AB yanlısı Basescu’yu vatandaşlıktan çıkardı
09 Ocak 2017 - 10:23 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi.

Rus yanlısı Dodon AB yanlısı Basescu’yu vatandaşlıktan çıkardı

 

Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Dodon, kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti tarafından eski Cumhurbaşkanı Basescu’ya tanınan vatandaşlık kararını iptal eden kararnameyi imzaladı.

 

BÜKREŞ – Göreve yeni başlayan Rus yanlısı Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Romanya’nın eski Cumhurbaşkanı Traian Băsescu’nun vatandaşlığını iptal etti.

Dodon, vatandaşlığın geri çekilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Basescu’ya Moldova vatandaşlığının daha önce yasalara aykırı şekilde verilmiş olması nedeniyle kararın geri çekildiğini savundu. Bunun yanı sıra Traian Basescu’nun Moldova Cumhuriyeti’nin Romanya ile birleşmesi gerektiğini ileri süren konuşmalar yaptığı ve Moldova’nın bağımsızlığını tanımadığı belirtildi.

Basescu, 2004-2014  yıllarında Romanya Cumhurbaşkanlığı yaptığı sırada Moldova Cumhuriyeti’nin Romanya ile birleşmesi gerektiği ve birlikte AB yönünde hareket etmesi gerektiği açıklamalarında bulunmuştu.

Basescu’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde binlerce Moldovalı Romanya vatandaşlığı hakkı kazanarak Avrupa Birliği vatandaşı olma imkanı elde etmişti.

Basescu, Moldova vatandaşlığı aldığı sırada ülkenin siyasetinde yer alabileceğini kaydetmişti. (QHA)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER