GazeteBalkan

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 9

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 9
09 Ocak 2017 - 10:07 'de eklendi ve 776 kez görüntülendi.

 

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 9

Hazırlayan: İlmia Süleyman

 

ELENA ÇAVUŞESKU, OĞLUNU ZORLA EVLENDİRDİ

 

Geçen bölümlerde, sizlere diktatör çocuğu olmanın güçlüklerinden bahsetmiştim. Çavuşesku ailesi çocuklarının pek mutlu yaşadıkları söylenemez. Diktatör ve karısı halkın yanı sıra kendi öz çocuklarına bile hayatı yaşanılmaz kıldılar.

Çocuklarının evliliği konusunda Elena Çavuşesku doğrusu ayrım yapmadı. Hepsini aynı dayatma ile karşı karşıya bıraktı. Diktatör çocukları konumlarından dolayı yarardan çok zarar gördüler.

Nicu Çavuşesku, halk arasında hep çapkın, ünlü kız ve kadınların peşinde koşan biri olarak bilindi. Annesinin peşine takdığı istihbaratçılar sayesinde “Özel hayatı” olmadı.

Elena, oğlu Nicu’yu zorla da olsa evlendirebildi. Nasıl olduğunu, Adrian Eugen Cristea’dan öğreniyoruz…

Adrian Eugen Cristea, Çavuşku ailesinin Koruma Ekibi’nin Şefi idi. Yazdığı kitapda, Çavuşesku’ların küçük oğlunun gizli ve mecburi yaptığı evliliği anlatıyor:

1981’de, Nicu Çavuşesku, 30 yaşına girmişti ve hâla evli değildi. Çok çapkınlık yapan Nicu’nun kafasında zaten, evlilik gibi bir istek yatmıyordu. Annesi, Elena Çavuşesku, ona Tragovişte şehrinden bir kız bulmuştu. Nedense, öyle başı boş bırakmak istemiyordu. Nicu’nun bulduklarını da beğenmez ve kabul etmezdi.

Targovişte’ye resmi bir ziyarete gittiğinde, Elena bu kızı yani Poliana Cristescu’yu,

tanıdı. Bulduğu kız, şehirdeki küçük komunistlerle (öğrencilerle) uğraşıyordu. Elena’nın yaptırtığı ilk araştırmalardan sonra, bu kızın aradığı kriterlere uygun olduğu görülmüştü.. “Güzel, fiziki görünümü iyi, genç, lisansını tamamlamış, ilişkileri olmayan ve çok zeki kız” şeklindeki rapor eline ulaşmıştı. Poliana’yı Bükreş’e tayin ettirdiler ve burada, ona Nicu’nun yanında güya yardımcısı olarak iş verdiler. İş gereği, Poliana yine Komünist Gençleriyle ilgilenecekti.

Nicu ve Poliana, Çavuşeskular’ın neyin peşinde olduklarını çok geç anladılar. Kıza iş dışında, araba, ev ve mevki verildi.

Poliana’nın Nicu ile olan ilişkisini remi hale getirmeleri kararının ne zaman alındığı bilinmiyor. Ancak, Poliana ve Nicu’nun Elena’nın ısrarlarına dayanamayıp, evliliğe evet dedikleri biliniyor.

Resmi nikah Nicu’nun evinde yapıldı. Bükreş Belediye Başkanı eve gelerek kıydığı nikahla ilişkiyi resmileştirdi. Evde, sadece Parti’nin başkanı Emil Bobu ve İstihbarat’ın Şefi Tudor Postelnicu vardı. Bunlar herhalde nikah şahidi olarak orada bulunmuyorlardı.

Sonra arabayla birisi geldi, karton kutuların içinde birkaç meze ve şampanya getirdi. Bu kutular hemen eve alındı. En son anda da, Elena kocasız geldi. Nicu çok sinirliydi. Davetlilere şampanyayı koyacak bardaklar bulunup bulunmadığını bile sormadı. Biliyordu ki bununla başkaları ilgileniyordu zaten.

Belediye Başkanı Elena’nın yüzündeki gülümselerin yok olduğunu anlayıca, hemen evlilik işine döndü. On saniyede bir Nicu ondan kağıtların bir an önce imazlamasını istiyordu. Belli ki, hemen herşeyin bir an önce bitmesinin peşindeydi. Aynı şeyi Poliana’da yapıyordu. Nikahtan sonra Diktatör baba ve karısı yeni evlileri evlerinde bekliyorlardı. Düğün burada yapılıyordu. Gelin ve damat iki buçuk saatlik törene güç bela dayandılar ve törenin ardından hemen evlerine döndüler. Ayrı ayrı odalara çekildiler.

Nicu Çavuşesku, 1 Eylül 1951’de doğdu. Merkez Komitenin İlk Sekreter’i oldu, sonra, Gençlerin Problemleriyle ilgilenen Bakan oldu. 1996’da öldü…

Nicu’nun sevgilileri arasında ünlü jimnastik şampiyonu Nadia Comaneci de vardı. Gelecek bölümde Nadia Comaneci’in ülkeden kaçışı ile ilgili olaylarla birlikte olacağız.

 

Nicu Çavuşesku, annesi Elena ve babası Nikolay Çavuşescu ile birlikte

Nicu Çavuşesku

 

NOT: Dizi yazımızın kağıt veya online baskısına ulaşamadığınız bölümlerini   www.gazetebalkan.com yada facebook/gazetbalkan adresinden takip edebilirsiniz.

 

DEVAM EDECEK

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER