GazeteBalkan

AB, Biz girmeden Dağılacak

AB, Biz girmeden Dağılacak
10 Ocak 2017 - 9:30 'de eklendi ve 496 kez görüntülendi.

AB, Biz girmeden dağılacak
Federal Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel: AB’nin dağılması artık ihtimal dahilinde
Federal Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Almanya’nın Euro Bölgesi’nde kemer sıkma politikaları konusundaki ısrarının, Avrupa’yı her zamankinden daha fazla bölüşmüş hale getirdiğini ve Avrupa Birliği’nin dağılma ihtimalinin ufukta belirdiğini açıkladı.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisinin iktidar ortağı olan Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) lideri Sigmar Gabriel, Avrupa Birliği’nin geleceği ile ilgili çarpıcı yorumlarda bulundu. Der Spiegel dergisine konuşan Gabriel, Fransa ve İtalya gibi ülkelerin mali açıklarını azaltmaya yönelik çabalarının Avrupa’yı siyasi risklerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

 ‘MERKEL’DEN BUGÜNE KADAR BİR CEVAP ALAMADIM’

Daha önce de Ekonomi Bakanlığı yapan Gabriel, “Geçmişte Başbakan Merkel’e hangisinin Almanya için daha zararlı olacağını sormuştum: Fransa’nın yarım puan daha fazla bütçe açığı vermesi mi yoksa aşırı sağcı Marine Le Pen’in cumhurbaşkanı olması mı? Bugüne kadar bir cevap alamadım” ifadelerini kullandı. Gabriel, muhafazakarların yatırımdan çok mali disipline önem vermesinin Avrupa ülkelerinde aşırı sağcı liderlerin başa gelmesinde etkili olduğunu açıklarken, artık AB’nin parçalanamaz bir bütün olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

GABRİEL’İN MERKEL’E KARŞI ADAYI OLMASI BEKLENİYOR

Eylül ayında gerçekleşecek federal seçimlerde, SPD’nin Merkel’e karşı adayı olması beklenen Gabriel, Alman parasını başka ülkelere transfer ederek siyaset yapmanın kendisine oy getirip getirmeyeceği konusuna ise “Bu tartışmanın kulağa iyi gelmediğinin farkındayım” yorumunu yaptı.

‘GELECEK NESİLLER BİZİ AFFETMEZ’

Almanya’nın ekonomik ve politik olarak AB’den çok büyük bir şekilde faydalandığını açıklayan lider, AB’nin dağılması durumunda gelecek nesillerin kendilerini affetmeyeceklerini ekledi. (sputniknews)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER