GazeteBalkan

Asgari ücrete yüzde 16 zam

Asgari ücrete yüzde 16 zam
10 Ocak 2017 - 9:35 'de eklendi ve 838 kez görüntülendi.

 

Asgari ücrete yüzde 16 zam

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Romanya’da Sorin Grindeanu liderliğindeki yeni hükümet yaptığı  ikinci toplantısında  önemli konularda bir dizi kararlar aldı. İlk karar asgari ücrete yüzde 16 zam yapılması şeklinde oldu. Buna göre 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren halen 1250 ley olan bürüt asgari ücret yüzde 16’lık bir artışla 1450 ley’e (320 euro) yükseltiliyor.

Kararın istihdamı desteklemesi, toplumsal eşitsizlikleri azaltması ve yaşam standardını yükseltmesi umuluyor. Ancak uzmanlar bu kararın kayıt dışı istihdamı körükleyeceğini belirtiyorlar.

Öte yandan hükümet 1 Şubat’tan itibaren kamu kurumu ve yerel yönetim personelinin ikramiye ve benzeri yan ödeneklerinin yüzde 20 oranında artırılmasını, emekli maaşlarının 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 9 oranında yükseltilmesini de  kararlaştırdı. Vergi Kanunu’ndaki değişiklikler sonucu emeklilerin maaşında 15 Mart’tan itibaren 400 ila 520 ley arasında bir artışın otomatikman gerçekleşeceği de belirtildi.

Hükümet öğrenci burslarının 201 leye yükseltilmesini ve öğrencilerin demiryollarından ücretsiz yararlanmasına da karar verdi. Bu haktan 500 bin öğrencinin yararlanması bekleniyor.

Hükümet bu artışların getireceği 1,4 milyar ley ek yüke kaynak yaratılması için Vergi Kanunu’nda değişiklikleri içeren bir Acil Hükümet Kararnamesi de yayımladı.

Bu arada Küçük Ölçekli işletmelerin çalışan sayısına bakılmaksızın, ciro üzerinden ödedikleri vergi de yüzde 1’e düşürülerek yaptıkları ciroya göre kadameli artış getirildi.

Hükümet Bütçe Açığı konusunda da Avrupa Birliği standartları olan yüzde 3’ün içinde kalınmasını da karar bağladı.

Başbakan Yardımcısı Sevil Shhaideh, Başbana Sorin Grindeanu ve Başbakan Yardımcısı Daniel Constantin

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER