GazeteBalkan

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 10

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 10
10 Ocak 2017 - 10:08 'de eklendi ve 712 kez görüntülendi.

 

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 10

Hazırlayan: İlmia Süleyman

 

NADİA’NIN HAYAT ÖYKÜSÜNDEN KIRINTILAR

 

Dünyaca ünlü ve tanınmış Jimnastikçi Nadia Comaneci hiçbir zaman bu açıklamaları yapmadıysa, bir sebebi vardır. Ama başarısı, arkasında acı dolu trajik bir yaşam hikayesi taşıyor. Öyle ki, Nadia’nın unutmaya çalıştığı şeyleri, onunla birlikte yaşayanlar gizleyememiyorlar.

İşte Nadia Comaneci’in dramı:

Nadia Comaneci antrenörü’nden bıkmıştı. Ona kötü dvaranıyordu. Eski jimnastik şampiyonu olan Emilia Eberle, korkusunu yenerek 30 sene sonra Bela ve Martha Karoly adlı eşler ve aynı zamanda antrenörleri hakkında konuşmaya karar verdi. Bu eşler hem onun hem de Nadia’nın antrenörleriydi.

Nadia, Romanya’nın jimnastik Tanrıça’sı olmasına rağmen, bu eşler ona farklı davranmadılar. Aynı muameleyi gösterdiler. Kötü şekilde davranarak dayak attılar, rejimli ve ölçüyle yemek verdiler, eli iltihaplı olmasına rağmen yarışmalara katılamasına izin verdiler. Montreal’deki Nadia’nın 10 üzerinde 10 notu bu acıları gizliyordu.

Emilia bütün bunlar için “bir nevi içini dökmek” diyor: “Nadia, Bela ve eşinden aldığı bütün yumrukları veya tokatları hatırlıyor ama bunlardan bahsetmiyor.

Nadia’nın onlarla hala ortak noktaları var. Nadia ve onlar 2009 yılı itibarı ile Amerika’dalar ve aynı branşta yani jimnastik alanında çalışıyorlar. Dost değiller ve birbirlerinden uzaklar.

Yemek verilmemesi yanında başka tür cezalar da vardı.

Mesela, Nadia antrenörü olan Bela’nın korkusundan, “kullanılmamış bir tuvalette üç gün boyu gizli kaldı” diyor olimpik arkadaşı Rodica Dunca.

Bütün yediği dayakların ardından, birgün Nadia, Deva şehrindeki antrenmandan kaçtı.

İlk defa İstihbarat onu trende buldu. Eve gitmek istiyordu ama bırakmadılar geriye Deva’ya getirdiler. İkinci kaçışı da başarılı olamadı. Yine hiç gözünü kapatmayan İstihbarat onu foklör sanatçısı Benone Sinulescu’nun evinde buldu. Nadia, kaçışın bir faydası olmadığını anlayınca, Deva’da, Karoly ailesiyle antrenman yapmayı reddetti. O zaman, Federasyon onu Bükreş’e aldı ve bir sene George Gorgoi adında başka bir antrenörle çalıştı.

Nadia Comaneci’in başarısı ona daha iyi imkanlar tanınması yerine, Martha ve Bela Karoly eşlerinin kıskançlıkları ile başbaşa bıraktı. Çavuşesku, başarısına hayran kalarak, 1976’da, Nadia’ya, “Sosiyalist İşçiler Kahramanı” ünvanı vermişti. Bu ünvan büyük bir organizasyon yapılarak verilmiş. Elbette, Karoly Bela, buna kıskandı. Ona antrenör olarak sadece, “I. Sınıf İş” Madalyası verilmişti.

Bela’nın kıskançlığı o kadar ileriye gitti ki, Amerika’da yarışmalardayken, Nadia hakkında rapor hazırlayarak, hırsızlık yaptığını idda ediyor: “ Amerika’da, Nadia makinelere giderek, para çıkartıyordu. Nasıl bilmiyorum, anlayamadım. Ekmekle çıkartıyordu. Onu ve Teodora adlı arkadaşıyla birlikte bu işi yaptıklarında otelde yakaladım” diyor.

Bütün suçlamalarına rağmen İstihbarat uyumuyordu. Karoly Bela’nın para düşkünü olduğunu anlamıştı. Sporcuların hakkından alıp, kendi cebine koyuyordu. Uluslararası yarışmaları düzenleyen kişilerden, para alıp kendi keyfine göre sporculara az miktarlar veriyordu.

Bu olayı yine Emilia açıklıyor: “ Hatırlıyorum, Amerika’ya gitmiştik ve sadece birkaç gösteri yapacaktık. 10 bin dolar diye bir anlaşmaları vardı. Bizlere verilen para ise, işimizi düzgün hatasız yaptığımızda 125 dolar, dengemizi kaybettiğimizde 100 dolar ve düştüğümüz takdirde, 25 dolardı.”

Komunistler bu tür olayların kokusunu alınca Bela’yı cezalandırma kararı almışlar. Ama Bela bunu hissetti ve valiz dolu parasıyla Amerika’da saklandı.

Emilia Eberle yediği dayaklar yüzünden trenin önüne atlamak istedi. Nadia’nın intihar olayı kafasından geçmedi değil. Bir akşam, Nadia deterjan içtiği için acil hastanesine götürüldü. Nadia, Komunist bir ülkenin spor starıydı ve İstihbarat buna göre dikkatli davranıyordu. Nadia, Komunist Romanya’da en çok dosyaları bulunan kişiydi. Özel hayatına ve aşklarına da karışıyorlardı.

Şubat 1981’de, İstihbarat Şef’inin kişisel emrine göre, Devlet Bakanı Tudor Postelnicu’ya Kanadalı birini araştırıp,verdiği raporunda şunları yazıyor: “Ştefan Fiedorec adlı Kanada vatandaşı ile Nadia Comaneci’nin evlenme kararını rapor ediyoruz: Şu ana kadar Nadia’nın bu kişiyi tanıdığına dair herhangi bilgimiz yoktur. Kanada vatandaşının neleri planladığına dair bilgimiz de yok. Tek bildiğimiz şey, Nadia’nın ünlü olmasından dolayı yabancı memleketlerdeki gençlerden evlenme teklifleri geldiğini öğrendik. 1981’de Ocak ayı sonunda, bu tür mektupların sayısının 3 bine ulaştığını öğrendik. Nadia’ya sorduk ve bunları emeklilik hayatında okumak için sakladığını söyledi.”

Rapor edilenleri göz önünde bulundurarak, İstihbarat yeni bir karar almıştı ve buna göre de, artık evlenme teklifi mektupla gelirse, bunların okunmasını ve Nadia’ya iletilmemesini ön görmüşler. Nadia’nın yabancı kişilerle evlenme gibi istekleri aklından çıkratması çalışmalarının başlatılması ve ülke sevgisine yönelik beyin yıkama kararı uygun görülmüştü. Sonunda İstihbarat’ın korkusu gerçekleşti. 1996’da, Nadia Amerikalı Bart Conner ile evlendi. Bunu 1976’dan beri tanıyordu. Bu arada Nadia Romanya’dan ihtilalden iki hafta önce kaçmayı başarmıştı. Nasıl mı? Bu sorunun cevabını ve bu olayın perde arkasını, gelecek bölümde göreceksiniz…

 

NOT: Dizi yazımızın kağıt veya online baskısına ulaşamadığınız bölümlerini   www.gazetebalkan.com yada facebook/gazetbalkan adresinden takip edebilirsiniz.

 

DEVAM EDECEK

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER