GazeteBalkan

ABD’nin Çin ile ilişkiler tarihi

ABD’nin Çin ile ilişkiler tarihi
11 Ocak 2017 - 9:58 'de eklendi ve 439 kez görüntülendi.

HAMDİ YILMAZ
ABD’nin Çin ile ilişkiler tarihi

 

Dokuz gün sonra ABD başkanı olarak koltuğa oturacak olan Donald Trump’un dışişlerinde akıl hocası olacağı yazılıp çizilen, hatta Rusya ile ilişkileri iyi tutması yönünde açıklama bile yapan 93 yaşındaki Henry Kissinger ile ilgili haberleri okumuş olmalısınız.

2007 yılı Aralık ayında Romanya’ya gelişi vesilesi ile Henry Kissinger hakkında biz de  23 Nisan 2008’de aşağıdaki yazıyı kaleme almışız.

Son bir asrın en büyük devşirmesi olan Kissinger mademki yeni dönemin aktörlerinden biri olacak, öyleyse biraz daha yakından tanımamızın bir mahsuru yok. Üstelik ABD- Çin ilşkileri gerginleşmeye yüz tutmuşken.

***

Aslında o Amerika’ya başkan olacak adamdı. Amerika’da doğmadığı, Alman asıllı bir Yahudi olduğu için ABD’ye Dışişleri Bakanı olabildi. Richard Nixon ve Gerald Ford’a Dışişleri Bakanı oldu. Perde arkasındaki başkan olduğu söylendi, Dünyanın en karanlık adamı olarak nitelendirildi. Başkanlardan daha etkili bir konumda olduğu zaten biliniyordu. 84 yaşında olmasına rağmen hala dinç ve şimdiki Başkan George W. Bush’a da danışmanlık yapıyor. Bizim Bülent Ecevit’e de Rockfeller bursuyla gittiği Harvard Üniversitesi’nde siyaset dersleri vermişti.

1960’ların sonu ile 70’lerin başında Vietnam, Laos ve Kamboçya ve Endonezya’da on binlerce insanın ölümünden sorumlu olmakla suçlanmasına, Vietnam, Laos ve Kamboçya’ya yaklaşık 4,5 milyon ton bomba atan Nixon yönetiminin bakanı olmasına rağmen ‘Vietnam sorununu çözüme götürmedeki üstün katkılarından’ dolayı 1973 yılında Nobel Barış Ödülü almasını becerdi.

İşte bu Kissinger Romanya’nın başkenti Bükreş’e, geçtiğimiz Aralık ayında ABD’li bir diplomatın arabası ile Romen kadınına çarpması sonucu ABD’ye karşı öfkenin kabardığı gün geldi.

ABD’li diplomatlar Romanya’da işledikleri suçlardan dolayı yargılanmıyorlar. Daha önce de biri ünlü bir müzisyen iki Romen vatandaşı ABD’li diplomatlarca trafik kazası sonucu üldürülmüş, hatta birisi kazanın ardından hemen ülkeden kaçırılmıştı. Şimdi o iki kazazedenin oğulları Amerika’da tuttukları avukatla haklarını aramaya çalışıyorlar. Amerika, buradaki diplomat ve vatandaşlarını resmi internet sitesi aracılığı ile bilgilendiriyor. Bükreş’in sokak köpeklerine karşı, “Siz Bükreş’in köpeklerini umursamazsanız, onlar da sizi umursamaz” öğüdünü veriyor. Geçtiğimiz yıl ABD’nin bu öğüdünden habersiz Japon işadamı bir sokak köpeği tarafından öldürülmüştü. Önceki gün de Köstence’de 6 yaşındaki kız çocuğu Veronica Tiganuş sokak köpeklerinin saldırısı sonucu öldü. Geçtiğimiz aylarda da sokak köpekleri Bükreş’te bir öğretmenin parmağını koparmıştı. Biz bu öğüdü ciddiye aldık ve Bükreş’teki köpekleri umursamıyoruz. Ne varki, onlar bizi umursamaya devam ediyor.

Her neyse, özel bir TV kanalının halka seçtirdiği yılın adamlarına ödül törenine davet edilen ve bu davete icabet eden sihirbaz politikacı Kissinger, 1969 yılında Demirperde’yi Romanya’yı kullanarak nasıl deldiklerini anlatıyor.

Diktatör Nikolay Çavuşesku’nun o tarihlerde Çin ile arası iyiymiş. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kominist blok ülkelerinden birisini ilk ziyaret eden ABD başkanı sıfatına sahip Nixon ve Kissinger’i diktator Çavuşesku tahmin edilemeyecek bir ilgi ve görkemle karşılamış. Bu ziyaretle uygulamaya konulan plan ilk sonucunu 4 yıl sonra 1973 yılında vermiş ve Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında ilk resmî ilişkiler de kurulmuş.

Kissinger, Romanya’da geçen Aralık ayında birkaç gün ballandıra ballandıra bu tür başarılarını anlatırken, “Başkanlar, başbakanlar değişebilir ama önemli olan ayakta kalbilmektir. Ben bunu başardım” dedi.

***

Haklı söze ne denir..

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER