GazeteBalkan

İşte Küresel gerçek!

İşte Küresel gerçek!
11 Ocak 2017 - 9:40 'de eklendi ve 467 kez görüntülendi.

 

İşte Küresel gerçek!
ABD Ordusuna bağlı ‘Özel Kuvvetler’ 2016’da 200’e yakın ülkenin bulunduğu dünyada 138 ülkede faaliyet gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusuna bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı birliklerinin 2016 yılında dünyanın 138 ülkesinde faaliyet yürüttüğü belirtildi.

ABD’nin itibarlı gazetelerinden The Nation’ın haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin ‘orduyu savaşa sürmeme ve yükü paylaştırma’ stratejisi kapsamında faaliyet yürüten ABD Özel Kuvvetleri, Çin, Libya, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Moğolistan, Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Nepal, Hindistan, Laos, Filipinler, Güney Kore ve Japonya’nın da aralarında olduğu çok sayıda ülkeye birlik gönderdi. Söz konusu 138 ülke, dünya yüzölçümünün yüzde 70’ini oluşturuyor.

ABD’nin ABD dışında dünya genelinde ise bir milyon civarında askeri bulunuyor.

2016 yılında Özel Kuvvetler’in faaliyet yürüttüğü ülkelerin sayısı, Obama’nın 8 yıllık başkanlığı süresindeki en yüksek seviyelerden birini görürken, 2017 yılı, bu trendin Trump döneminde sona erip ermeyeceği bakımından belirleyici olacak.

ÖZEL KUVVETLERİN YÜZDE 55.29’U ORTADOĞU’YA GÖNDERİLDİ

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın verilerine göre, 2016’da denizaşırı ülkelere gönderilen özel birliklerin yüzde 55.29’u Ortadoğu’da konuşlandırıldı. 2006’da Ortadoğu’ya gönderilen özel birliklerin sayısı yüzde 35 daha fazlaydı. Aynı süre zarfında Afrika’ya gönderilen birliklerin sayısı ise yüzde 1’den yüzde 17.26’ya yükseldi.

9 ÜLKENİN ADI GİZLİ TUTULUYOR

Bu arada Özel Kuvvetler Komutanlığı, birliklerini gönderdiği 138 ülkeden 9’un adını gizli tutuyor. ABD Özel Operasyon Komutanlığı Sözcüsü Ken McGraw, özel kuvvet konuşlandırmalarının tamamına yakınının gizli olduğunu, herhangi bir ülkeye yapılan konuşlandırmanın gizliliği kaldırılmadığı takdirde, bununla ilgili bilgi paylaşılmadığını kaydetti. Rusya, İran, Kuzey Kore gibi ülkelerin adı gizli tutulan ülkeler arasında bulunduğu tahmin ediliyor. (Sputniknews)

Foto: AFP 2016

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER