GazeteBalkan

Soğuk hava can alıyor

Soğuk hava can alıyor
11 Ocak 2017 - 9:36 'de eklendi ve 425 kez görüntülendi.

 

Soğuk hava can alıyor

Romanya’da yaşanan ağır kış şartları okulların Başkent Bükreş ve Ilfov’da 16 Ocak Pazartesi gününe kadar tatil edilmesine neden oldu. Yetkililer, halktan saçaklardaki buzlara karşı dikkatli olunmasını ve temizlenmesini istediler.

Sıcaklıkların -22 dereceye kadar düştüğü başkent Bükreş’te  Colentina Hastanesi Müdürü Bogdan Andreescu hastahanenin ısıtma sorununu çözmediği için görevden alındı. Romanya’nın bazı bölgelerinde ise sıcaklığın -30 dereceye kadar düştüğü görüldü.

Köstence’de ise halkın özel arabalarını kullanmamaları istenerek, toplu taşıma araçlarının ücretsiz yapıldığı açıklandı.

Bu arada aşırı soğuklar Romanya genelinde 5 can aldı. Iaşi kentinde evsiz bir adam mezarlıkta ölü bulundu. Neamt’ta da 51 yaşında bir adamın donarak öldüğü bildirildi. Soğuk havalar Polonya’da 10, Çek Çumhuriyetinde 6, Arnavutluk’ta ise 3 can aldı.

Macaristan’da soğuk hava dalgası hayatı olumsuz etkilerken, 80 kişi aşırı soğuklar nedeniyle hayatını kaybetti.
MACARİSTAN SOĞUK HAVAYA 80 KURBAN VERDİ
Macaristan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ülkede etkili olan soğuk hava 1985 yılında ölçülen eksi 26.5 derece soğuk rekorunu geçti. Hava sıcaklığı 8 Ocak gecesi Peşte bölgesinde eksi 28.1 dereceyi görerek yeni bir rekora imza attı. Macar Sosyal Forumu tarafından yapılan açıklamada ise Macaristan genelinde 2016 sonbaharından aralık sonuna kadar 80 kişinin donarak hayatını kaybettiği bildirildi. Verilen bilgilerde, ölenlerin 20’sinin sokakta, 27’sinin evinde, 33’ünün ise hastaneye kaldırılırken yolda ya da hastanede yapılan müdahalelere rağmen donarak hayatını kaybettiği belirtildi. (Ajanslar)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER