GazeteBalkan

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 11

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 11
11 Ocak 2017 - 9:55 'de eklendi ve 554 kez görüntülendi.

 

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 11

Hazırlayan: İlmia Süleyman

 

NADİA COMANECİ OPERASYONU
Nadia Comaneci Komünist Romanya’dan kaçtığında ben lisedeydim. Bu kaçışla ilgili, bir sürü hikayeler uydurulmuştu. Biz, gençlerin en çok inandığı ve gerçek olarak bildiğimiz şey, Nadia’nın Rock müziği söyleyen bir grupla, sınırı gizlice geçerek kaçmasıydı. Bu çok hoşumuza gitmişti ama bu kaçıştan sonra ardında nelerin geleceğini anlayacak durumda değildik. Nedense, hep vurdum duymazlık içinde yaşadık, dünyadan haberimiz yoktu. Bizim sisteme karşı aldığımız tavır, yasaklanan Rock müziğini dinlemekten ibaretti. Hapis cezasını göze alarak yasaklanan yabancı kasetleri etrafa dağıtmakla yetiniyorduk. Gücümüz bu kadardı işte…

27 Kasım 1989’da gece Nadia Romanya sınırını geçip, ülkeden kaçıyor. Bu aksiyon, hem dışardan, hem de içerden koordine edilmişti.

O dönemde, askerler tarafından kontrol altındaki Romanya’nın Batıdaki sınırından 7 kişilik bir grup nasıl geçebildi? Nadia’nın parası kesinlikle yoktu. Önceki bölümde bahsettiğimiz gibi, Karoly ailesinin onun kabul ettiği çikeklere kadar herşeyi çaldıkları biliniyor.

Bu kaçış hakkında, Romanya basınında öyle çok şeyler yazıldı ki. Gerçekler bile tahrif edildi. Bu yüzden gerçeği aktarabilecek tek kişi vardı o da, bu yedi kişilk gruba rehberlik yapan kişiydi…

26 Kasım 1989 Pazar günü, Panait Constantin adındaki biri Nadia’yı kendi evinde saklıyor. Bu adamı Nadia iki senedir tanıyor. Kiraladığı ve Avusturya plakalı arabayla, Macaristan sınırına doğru gidiyorlar. Orada, profesyonel rehber onları bekliyordu. Bu kişi daha sonra anladıkları gibi birçok kişinin sınırı yasa dışı olarak geçmesine yardımcı olan kişiydi. Bu kişi Nadia’yı Macaristan’a götürüyor ve oradan da Viyana’ya gidiyorlar. Viyana’da, Panait, Nadia ve kendisi için Amerika’ya gitmek için gereken vize işlemlerini hallediyor. Nadia, siyasi mülteciliğe, bir vize ve bir de uçak biletine sahipti artık. Bagajsız, kot pantolonla, 1 Aralık 1989’da New York’a ulaşıyor.

Profesyonel rehberin adı Gheorghe Talpoş.  Cenad’ta çobanlık yapıyordu. Nadia’nın kaçış macerası, Amerika’ya ulaşması, çobanın Avusturya hapishanesinin yanındaki hastaneye yatması, ve bizler için, Çavuşesku ailesinin düşüşünün yaklaştığı anlamına gelmişti.

İşin tuhafı, bu düşüşü Romen İstihbaratı ve ayrıca dışardakiler de biliyorlardı. Bir tek bizler, halk bunu bilmiyordu. Zaten İstihbarat’ın yardımı olmasaydı, Nadia kaçamazdı. Nadia’nın sınıra geleceğinden o akşam nöbette olan bütün kişilerin haberi vardı. Nadia, rehberiyle ve beş kişiyle Macaristan toprağına doğru ilerlerken, jimnastik atlamaları yaparak, Macaristan sınırındaki polislere, “Benim adım, Nadia Comaneci’tir! Ülkemizde, İçişleri Bakanı öldürüldü ve şimdi İhtilal bekleniyor” diye büyük sevinçle bağrıyordu. Nadia, Avusturya’da çiçeklerle bir star gibi karşılandı. Amerika’da ise aynı seremoniyle beklenildi. Bu yüzden, Komunist ülkesi bütün hizmetlerine karşı acıdan başka birşey veremediyse de, dışardakiler değerini çok iyi biliyorlar ve onu seviyorlardı.

Nadia için hayat ancak şimdi başlayacaktı. Nadia, artık çektiklerini, aç kalışını, dayak yiyişini, herşeyi tek tek unutacaktı. Ama öyle olmadı.

İşin ilginç tarafı, aile sahibi oldu, çocuk sahibi oldu. Fakat sonunda ona bunca acı çektiren ülkesine dönerek Romanya’nın imajı için katkıda bulunmaktan da geri kalmadı. Nadia dışında Romanya imajınına katkıda bulunan, ünlü futbolcu Hagi, ünlü tenismenler,  Ilie Nastase ve Ion Tiriac var …

Nadia Birçok vakıfa da üyedir ve birçok ailesiz çocuğun yardımına koşuyor.

Dışarıya çıktıklarında, “Romanya’da yaşıyorum” dendiğinde, yabancıların hemen söyledikleri Nadia ve Hagi isimleridir. Nadia Comeneci efsaneleşmiş bir kahraman olarak bu ülkenin zihninde nesilden nesile daima yaşayacaktır.

Şimdi sıra çok ciddi ve acı yeni bir Komunist sayfayı açmaya geldi. Gelecek bölümde Romanya’daki Komunistler’in Tuna Kanalı’nda, yaptıkları günahlarla, karşınızda olacağız.

Dylan Paul Conner, Nadia ve oğlu

Nadia Comaneci

Nadia Comaneci

 

NOT: Dizi yazımızın kağıt veya online baskısına ulaşamadığınız bölümlerini   www.gazetebalkan.com yada facebook/gazetbalkan adresinden takip edebilirsiniz.

 

DEVAM EDECEK

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER