GazeteBalkan

AP’nin Romanya kaygısı

AP’nin Romanya kaygısı
12 Ocak 2017 - 9:32 'de eklendi ve 475 kez görüntülendi.

 

AP’nin Romanya kaygısı

 

* İngiliz Cemiyeti  Henry Jackson Enstitüsü’nün hazırladığı raporda Romanya ile ilgili kaygılar AP’yi harekete geçirdi.

 

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Avrupa Parlamentosu (AP), Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu Başkanı ve Claude Moraes, tüm Avrupa vatandaşları için güçlü, bağımsız ve adil bir yargı sisteminin Avrupa Projesinin önemli bir ayağı olduğunu vurgulayarak, Romanya’da ‘Sözde’ adalet çalışmaları sırasında istihbaratçıların ve siyasi aktörlerin adalete müdahalesini kaygı ile izlediklerini söyledi.

Bu müdahalenin adalete olan güvenilirliği sarsacağını belirten Moraes, “Yolsuzlukla mücadele faaliyetleri siyasi etki altında olmamalıdır. Yolsuzluğun ortadan kaldırılma mücadelesi sırasında soruşturma kapsamında olanların haklarına da saygılı olmak gerekir” dedi.

BusinessReview.eu’nin haberine göre, İngiliz Cemiyeti  Henry Jackson Enstitüsü tarafından hazırlanan bir raporda, yüksek seviyedeki istihbarat servislerinin Romanya’daki yolsuzlukla mücadele faaliyetlerinin koordinasyonuna müdahil oldukları ile ilgili endişelerin giderek arttığı öne sürülmüştü.

AP, Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu Başkanı Claude Moraes, Hint kökenli bir politikacı ve aynı zamanda Londra merkezli İngiliz Sosyalist İşçiler ve İlerici Demokratlar İttifakı üyesi.

BusinessReview.eu, bir başka haberinde ise Moraes’in Romanya eski Başbakanı Victor Ponta’nın Facebook hesabından yaptığı bir açıklama üzerine harekete geçerek bu açıklamayı yaptığını, ve açıklamaya Romanya sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun tepki gösterildiğini de kaydediyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER