GazeteBalkan

Cezaevlerindeki doluluk oranı yüzde 144

Cezaevlerindeki doluluk oranı yüzde 144
12 Ocak 2017 - 9:36 'de eklendi ve 647 kez görüntülendi.

Cezaevlerindeki doluluk oranı yüzde 144

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Romanya’da yeni göreve başlayan hükumetin çiçeği burnunda Adalet Bakanı Florin Iordache, ülkede cezaevlerindeki doluluk oranının % 144’ü bulduğunu söyledi.

Sorunun çözümü için Yolsuzlukla Mücadele Kurumu (DNA), Terör ve Organize Suçlarla Mücadele Kurumu (DIICOT), Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Maliye ve diğer ilgili kurum temsilcileri ile Bükreş’te bir toplantı gerçekleştiren Adalet Bakanı Iordache, yaptığı açıklamada, yeni cezaevleri yapım önerisinin şu andaki sorunu çözmediğini, yeni bir cezaevi yapımının en az beş yıl sonra işe yarar hale geleceğini belirterek, mahkumlar için “ya yeni yer bulacaksınız yada eve göndereceksiniz”dedi.

Bakan bu sözlerinin af anlamına da gelmediğini, yeni cezaevleri yapımı için bütçe imkanlarının 20 Ocak’tan sonra Mecliste zorlanacağını, sorunun çözümü için yeni bir yasa çıkartacaklarını belirtti.

Bakan Iordache, konu ile ilgili Anayasa’ya uygun, değişik kanun hükümleri arasındaki tutarsızlıkların ortadan kaldırılacağı düzenli bir mevzuat oluşturmayı amaçladığını bunun için de ilgili kurum mensuplarından oluşturulacak bir komisyonun yeni yasa tasarısı için çalışacağını sözlerine ekledi.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER