GazeteBalkan

Trump’un Büyükelçileri nasıl olacak?

Trump’un Büyükelçileri nasıl olacak?
12 Ocak 2017 - 9:23 'de eklendi ve 405 kez görüntülendi.

HAMDİ YILMAZ
Trump’un Büyükelçileri nasıl olacak?

 

New York Times gazetesinde 6 Ocak’ta yer alan ve ABD’li diplomatlara dayandırılan habere göre, Donald Trump’ın geçiş ekibinin 23 Aralık 2016’da Dışişleri Bakanlığı yetkililerine gönderdiği yazıda, Obama döneminde atanan ‘istisnasız tüm büyükelçilerin 20 Ocak’ta görevlerinin son bulacağı’ bilgisi yer aldı.
Sputniknews’in haberine göre, Amerikan medyasına konuşan Trump’ın geçiş ekibinden bir yetkili ise ‘bu durumun normal olduğu ve Beyaz Saray dahil birçok kurumda bu görev değişikliklerinin yapılacağını’ dile getirdi.
ABD’de başkanın büyükelçileri atama ve istediği zaman görevden alma yetkisi bulunuyor ve başkan tarafından atanan büyükelçiler ‘siyasi elçi’ olarak da nitelendiriliyor. Önceki dönemlerde yeni başkanın göreve başlamasından sonra büyükelçilerin, ihtiyaç durumuna ve ailevi koşullarına göre görev yerlerinde bir süre daha kalmalarına müsaade edildiği belirtiliyor.

***
ABD devlet geleneğine bakılırsa, büyükelçi atamalarında parayı bastıranın düdüğü çaldığı görülüyor. İşte size konuya açıklık getiren 22 Şubat 2008 tarihli yazımız:
Meğer, ABD’nin şu anda 46 ülkedeki Büyükelçisi Başkan Bush ve Partisinin seçim kampanyasına maddi yardımda bulunan kişilerden oluşuyormuş.

En çok seçim bağışında bulunan Amerika’nın Hollanda Büyükelçisi imiş. 2 milyon doların üzerinde Cumhuriyetçilerin seçim kampanyasına katkıda bulunmuş. En az seçim bağışında bulunan da Malta’ya Büyükelçi olarak atanmış. Amerika’nın Malta Büyükelçisi Bush ve partisi için 6 bin 927 dolar seçim bağışında bulunmuş.

Amerika’nın Romanya Büyükelçisi Nicholas Taubman ise Bush’un ilk seçim kampanyasında (2000 yılı) eşi ile birlikte Cumhuriyetçi Parti için 112 bin 250 dolar bağışta bulunmuş. Taubman 2004 yılındaki seçimlerde ise 125 bin dolar seçim bağışı yapmış. Taubman’ın verdiği bu paralardan ilk seçimlerde 7 bin dolar, ikinci seçimlerde ise 4 bin dolar doğrudan George W. Bush’un seçilmesi için harcanmış. 2002 yılında yapılan bir başka Amerikan seçimlerinde ise Taubman, Cumhuriyetçilere 284 bin 750 dolar seçim bağışında bulunma cömertliğini göstermiş. Taubman 2005 yılında Bush’un seçim zaferini kutladığı gece düzenlenen balo için de 50 bin dolar bağışta bulunuyor. Kısacası Taubman’a Romanya Büyükelçisi olmak toplam 472 bin dolarlık bağışa mal olmuş.

Bill Clinton Başkan iken Larry Lawrence’i İsviçre’ye, Başkan Franklin Roosevelt ise Joseph Kennedy’yi İngiltere’ye Büyükelçi olarak göndermişlerdi. O zamanki bu atamalar da klasik Amerika devlet geleneğinin bir parçasıydı. Lawrence ve Kennedy de, zengin ve Başkanların seçim kampanyalarına yüklü miktarlarda bağışta bulunmuşlardı. Cömertliklerinin karşılığını da “Büyükelçi” olarak onurlandırılarak almışlardı.

Görüldüğü gibi “Seçim bağışını bastır, büyükelçiliği kap” mantığının Amerika için yadırganacak bir tarafı yok. Bu klasik bir devlet geleneği olmuş. Amerika’nın Ankara’daki Hazretlerinin Başkan Bush için seçim bağışında bulunan 46 Büyükelçiden birisi olup olmadığını merak edenler, Center for Responsive Politics adlı kurumun www.opensecrets.org adresli internet sitesine girerek bakabilirler. Çünkü, bizim yerimiz kalmadı.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER