GazeteBalkan

Tarihî tekerrür

Tarihî tekerrür
13 Ocak 2017 - 9:43 'de eklendi ve 409 kez görüntülendi.

HAMDİ YILMAZ
Tarihî tekerrür

 

Hadi bin yıl geriye gidelim!
Kırgızların Nogay Han’ının yüreğine saplanmış Çin mızrağı ile can verirken söylediklerine bakalım;
“İyi niyetli yiğitlerim, köklü halkım, bizim düşmana yenik düşmemizin sebebini şimdi anladınız mı?

Düşmana askerimiz az olduğu için boyun eğmedik. Halk birleşmedi. İçimizden çürüdük. Birlik ve beraberliğimiz bozuldu. Töreden uzaklaştık. Arzu ve hevesimiz kalmadı, bilgelerin sözünü ciddiye almadık.

Töreleri bıraktık, kötülere kandık, küçükler büyüklere hürmet etmediler, çocuklar atalarını bilmediler, kadınlar kocalarını düşünmediler. Tanrıyı tanımadık. Böylece yurdumuzdan gayret, iman, haysiyet kuvvet gitti. Akıllı önderlerinize ve memleketinize gerçekte karşı olan sizsiniz, Düşmana kucak açan sizsiniz. Bundan ibret alınız! Bunu sonraki nesillere, çocuklarınıza anlatınız…”
***
Biraz yakınlaşalım isterseniz;
“1903 yılının üç ayında Makedonya’daki terör olaylarında, 5.328 Türk, 6.000 Makedonyalı öldü, 198 ilçe yakılıp yıkıldı, 71 bin kişi evsiz kaldı, 30 bin kişi yurdundan oldu.

Mehmetçik yangını söndürebilmek için dört yana koşup duruyordu.”
***
Şimdi şöyle etrafınıza bir bakınız!
Ahali hangi televizyon kanallarını çok seyrediyor, hangi gazeteleri daha çok alıyor, bulunduğunuz yörenin yerel gazeteleri ve televizyonlarının durumu nedir?
Çok seçenekli sorularla karşı karşıya kalacağınızı sanmıyorum.
Siz siz olun, resimleri ekranlarda beyninize çivi ile aktarılır gibi aktarılmamış yazarların yazdığı mütevazi gazetelerden uzak durun!
Siz siz olun patent sahipleri belli, AB ve ABD adına tescilli olduklarını bildikleriniz dururken, “Hah işte sahibinin sesi” demekte zorlandığınız yazarların bulundukları gazetelerden uzak durun.
Halkı vurdumduymazlaşarak, sahibi olduğu değerlerin kıymetini bilmeyen ülkeleri tekile yada çoğula mahkumiyetten, esaretten kimse kurtaramaz.
 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER