GazeteBalkan

Akıncı: Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin Güvencesinin Devamını İstiyor

Akıncı: Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin Güvencesinin Devamını İstiyor
16 Ocak 2017 - 12:43 'de eklendi ve 505 kez görüntülendi.

 

Akıncı: Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin güvencesinin devamını istiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorunuyla ilgili devam eden müzakerelere ilişkin, “Kıbrıs Türk halkı çok açık ve net şekilde Türkiye’nin güvencesinin devamını istiyor” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan müzakerelerin ardından Cumartesi gecesi adaya dönerek, Ercan Havaalanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cenevre’deki konferansın şekli ve katılımcıları konusunda garantör ülkelerin de katılımıyla tam anlamıyla 5’li bir konferans olduğuna işaret eden Akıncı, “Cenevre’de iki taraf da eşit şekilde yer aldı. Güvenlik Konseyi üyeleri yer almadı, ‘Kıbrıs Cumhuriyetinin temsiliyeti diye bir şey olmadı. BM gözetiminde bugüne dek yürütülen iki tarafın pozisyonu neyse o şekilde başladı ve sürdü. AB’ye gözlemci statü verilmesi de iki tarafın onayıyla oldu, tek taraflı olmadı. Bundan sonra da AB’nin statüsü bu şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı. Akıncı, müzakerelerdeki güvenlik ve garantiler başlıklarında süreci sonuca götürecek bir formatla çalışmalar yapılacağını belirterek, tarafların pozisyonlarını ortaya çıkaracak bir çalışmanın ardından nihai kararı siyasi seviyede yeniden toplanacak konferansın vermesiyle bir sonuca gidilebileceğini vurguladı.

‘REFERANDUM GÜNÜNÜ BEKLEMEK GEREK’

Akıncı, şunları kaydetti: “Kıbrıs Türk halkının çok açık ve net şekilde Türkiye’nin güvencesinin devamını istiyor. Artık garantör ülkeleri de sürece iterek hep birlikte bu süreci bitirme ve sonuç alma heyecanını yaşarken sabırlı olmak ve referanduma giden bu süreci desteklemek, desteklenemiyorsa en azından referandum gününü beklemek gerek. Çünkü henüz ortada her şeyiyle bitmiş ve benim bile evet tamamdır ‘hadi sandıklara gidip evet diyelim’ diyeceğim bir metin henüz ortaya çıkmış değil. O noktaya gelene dek sabırlı temkinli ihtiyatlı olmak ve Kıbrıs Türk halkına destek olmak gerekir.”

AKINCI’DAN HARİTA TEPKİSİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cuma günü de Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada Rum tarafının sunduğu haritanın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Gerçekten kabul edilecek bir harita değil, bunu kabul edecek bir tek Kıbrıslı Türk de çıkmaz” demişti. (Ajanslar)

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER