GazeteBalkan

FETÖ Tanığı Çoraklı: Geneleve İmam Atayan Yapıyla Karşı Karşıyayız

FETÖ Tanığı Çoraklı: Geneleve İmam Atayan Yapıyla Karşı Karşıyayız
16 Ocak 2017 - 18:09 'de eklendi ve 570 kez görüntülendi.

* FETÖ’nün eski Makedonya İmamı yazar Selim Çoraklı FETÖ’nün Romanya’dan paralarını Abdullah Çatlı’nın taşıdığı iddiasında bulundu.

ANKARA – FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de yer aldığı 73 sanıklı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davasında “tanık” olarak ifadesi alınan gazeteci yazar Selim Çoraklı, örgütün sınav sorularını çalmasına örnek verirken, “Körfez Dershanesi Müdürü Ahmet Kırmıç ile üniversite sınav sorularını beraber çaldık. Sorular yan binadaydı, korunaklı da değildi. Aldık, getirdik, Körfez Dershanesi öğrencilerine verdik, ertesi gün sınava girdiler.” dedi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, örgütten 1999’da ayrılan Çoraklı, Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın sorularını yanıtladı.

Çoraklı, 1978’de siyasi olaylar nedeniyle cezaevine girdiğini, 1983’te cezaevinden çıktığını anlatarak, o dönemde ülkücü hareket içinde yer aldığını, FETÖ elebaşı Gülen’i de milliyetçi, muhafazakar biri olarak tanıdığını söyledi.

Zaman gazetesi kurulduğunda Fehmi Koru’nun yönetiminde olduğunu, daha sonra gazetenin cemaate geçtiğini belirten Çoraklı, Cemal Doğan ismiyle bu gazetede yazılar kaleme aldığını, 1992-1995 yıllarında bu gazetenin Makedonya baskısını çıkardığını ve o bölgenin imamlığını yaptığını aktardı. Makedonya’dan sınır dışı edildiğini ve ülkeye döndüğünde cemaatin “kredi yurtlar imamlığını”, “ege üniversiteleri imamlığını” yaptığını dile getiren Çoraklı, Sızıntı dergisinin yayınevinde çalıştığını, bir suçtan arandığı için farklı isimlerle yazı kaleme aldığını kaydetti.

Çoraklı, ülkücü hareketten gelmiş olması nedeniyle yapıdaki sapmaları rahatlıkla gördüğünü ve Gülen’in hedefe gitmede her yolu meşru gören bir zihniyete sahip olması nedeniyle 1999’da örgütten ayrıldığını dile getirdi.

Makedonya’da çalıştığı dönemde örgütün uluslararası istihbarat örgütleriyle ilişkisini yakından gördüğünü aktaran Çoraklı, “Milli manevi duygulara sahip ‘altın nesil’ yetiştireceğiz demişlerdi. Niyetlerinin farklı olduğunu gördüm.” diye konuştu.

-“17-25 Aralık’tan sonra ana kadrosuna operasyon yapılsaydı 15 Temmuz olmazdı”

Selim Çoraklı, bir gazeteci olduğu için arşivleme alışkanlığı bulunduğunu ve yapıyla