GazeteBalkan

FETÖ Tanığı Küçük: Asıl Tehlike Şimdi Başlıyor

FETÖ Tanığı Küçük: Asıl Tehlike Şimdi Başlıyor
16 Ocak 2017 - 17:12 'de eklendi ve 727 kez görüntülendi.

Ankara’da devam eden FETÖ Çatı Davası’nın 4. gününde 2000’li yıllarda cemaatin Gürcistan’daki okullarından sorumlu olan Hayati Küçük’ün tanık ifadesiyle başladı.

Gürcistan’daki Süleyman Demirel Koleji’nin gizli adının Bediüzzaman medresesi olduğunu öne süren Küçük 2004’ten sonra her ay ABD, İngiltere ve İsrail Büyükelçiliklerine faaliyet raporu göndermeye, ABD Büyükelçisi ve eşine konferans adı altında maaş vermeye başladıklarını anlattı. Söz konusu uygulamaların sadece Gürcistan’da değil tüm ülkelerde yapıldığını belirten Küçük, “Para bizim, emek bizim ama bu ülkelere rapor veriyoruz. Bunu kabullenemedim, yöneticilerle tartıştım. Bundan sonra koptum” dedi.

“DEVLET BAŞKANINA DAHİL PARA VERDİKLERİNİ…”

Küçük, yapının bulunduğu ülkenin Anayasa Mahkeme Başkanı’ndan, Milli Eğitim Bakanı’na kadar büyük miktarlarda para dağıttığını iddia ederken, “Hatta Kırgızistan devlet başkanına dahi para verdiklerini düşünüyorum” dedi.

“BAKAN, İSTİHBARAT BAŞKANI OLDULAR”

FETÖ ile yurt içinde ne kadar mücadele edilirse edilsin yeterli olmayacağını savunan Hayati Küçük şunları söyledi:

“Asıl güç yurtdışında. Benim nazarımda gerçek 27 devlet var. Kalanlar değil, FETÖ’den başka kimseyi tanımıyor. Düne kadar Kuzey Irak’ta sadece onun adı ve sözü geçerliydi. Okullarında 25. mezunlar verildi. Birçok ülkenin Dışislerinin Türkiye masasında bu mezunlar var. Bakan, istihbarat başkanı oldular, olacaklar. Yarın bunlar Türkiye’ye resmi temas için gelecek olduğunda ‘Sen FETÖ okullarında okumuşsun, gelemezsin’ mi denecek. Yani asıl tehlike şimdi başlıyor. Biz proje nesliyiz. Dünyadaki bir düzeni bizim üzerimizden kuruyorlar.”

“TÜRKİYE’NİN BAŞBAKANI OLARAK BİLİRDİK”

Gülen’in kendilerine peygamberimizin adını unutturduğunu, 25 yıl cuma namazı kıldırtmadığını, içki içirdiğini, ana babalarının adını unutturup kendi anası babasına dua ettirdiğini anlatan Küçük, Mahkeme Başkanı Selfet Giray tek tek sanıkları sorduğunda Gülen için “Tanımaz olaydım” dedi. Küçük, Şerif Ali Tekalan hakkında da “Biz onu Türkiye’nin Başbakanı olarak bilirdik. ABD’de rektör yapılması bundan, göz önünde tutuyorlar” iddiasında bulundu. Küçük örgütün kimin kalıp kimin kaçması gerektiğini bile kesinlikle istişare etmiş olduğuna inandığını vurguladı.

“ABANT TOPLANTILARININ KARARLARINI BAKANLIĞA UYGULATTILAR”

Hayati Küçük ifadesinin son bölümünde Abant toplantılarıyla sadece iç siyaset ve kurumların dizayn edilmediğini dış siyasetin de yönlendirildiğini ve bunların Dışisleri Bakanlığı’na uygulattırıldığını söyledi. Yurtdışındaki üniversitelerde sahte diploma verildiğini bu yüzden tüm diplomalar ve askerlik tecillerinin incelenmesi gerektiğini belirten Küçük, “Kemal Gürüz bu hainlere kapıyı bile açmak istemiyordu, ama denklik işinin halledilmesinden sonra Türkiye panayır yerine döndü” dedi. Küçük Balyoz mağdurlarından Abdullah Cüneyt Küsmez’in kripto askerlere ilişkin sorusu üzerine de şunları anlattı:

“Mezuniyet törenlerine askerler sivil olarak gelirdi. O törene hangi il imamları davetliyse beraberinde mutlaka bir general ya da albay da getirirdi. Türkiye’nin anlaşmalar gereği Kuleli’ye ya da Polis Kolejine kabul ettiği yabancı öğrencilerin ben diyeyim yüzde 60 siz anlayın yüzde 80 çoğu cemaatin örgüt eliyle gönderilirdi. Örgütün belirlediği isimlerdi.”

HABLEMİTOĞLU’NUN KİTABI

Hayati Küçük mağdur müşteki avukatlarından Gülay Öktem’in Türkiye’deki Kaşif Kozinoğlu ya da Hablemitoğlu cinayetlerinde FETÖ’nün parmağı olup olmadığına ilişkin bir sorusu üzerine de “Hablemitoğlu’nun kitabı çıktığında çok paniklediklerini, telaşlandıklarını hatırlıyorum. İlk kitabıydı. O kitabın cemaatin yeni yeşerdiği ülkelere gelmemesi, o dillere çevrilmemesi için çok çırpındıklarını hatırlıyorum” dedi. Küçük’ün ifadesinin ardından öğle arası verildi.

“ASIL KADRO KAÇIRILDI”

Duruşmanın öğleden sonraki bolümü Selim Çoraklı’nın tanıklığı ile başladı. 1995’e kadar Makedonya imamı olan bu ülkeden sınır dışı edilince 1999’a kadar Zaman’da yazan Çoraklı, “Maklubeden değil ülkücü yapıdan geldiğim için sapmaları gördüm. Hedefe varmak için her yol meşru görülüyordu. Ayrıca Üsküp’te uluslararası istihbarat örgütleriyle ilişkilerine tanık oldum. 1999’da yapıdan ayrılıp farklı isimlerle kitaplar yazdım” dedi.

2014’te savcılara yapıyı anlatıp, ana kadroyu anlattığını vurgulayan Çoraklı şöyle devam etti:

“Burada verdiğim ana kadrodan sadece İlhan abi ve Alaaddin abiyi tanıyorum, diğerlerini tanımıyorum. Asıl kadro kaçtı, kaçırıldı. 17-25 Aralık’tan sonra ana kadroya operasyon yapılsa 15 Temmuz olmazdı.”

“SIZMA YOK, DEVLETİN 1980’DEN BİLEREK TERCİHİ”

Çoraklı’nın, “Aklını çalıştıran bir insanın bu yapıda kalmasının mümkün olmadığını”  söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Giray, “Bağlanıyorlar ama” dedi. Çoraklı şöyle devam etti:

“Çobanı getirip en önemli görevi verdi. Mesela İlhan abi hangi gazetecilik başarasından dolayı Zaman’ın başına geldi veya Ekrem Dumanlı? Hidayet Karaca arkadaşımdır, beraber İzmir’de bölge imamlığı yaptık. Yükselince, ‘Hidayet buralara nasıl geldin?’ dedim. ‘Ben iyi çanta taşırım’ karşılığını verdi.”

Çoraklı, Başkan Giray’ın, “Devlete nasıl sızdılar” sorusuna da şu karşılığı verdi:

“Sızma yok, devletin 1980’den bilerek tercihi. Mesela sivil liselerden Polis Akademisine öğrenci alınmasına izin verildiğinde İzmir listesini ben verdim. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’ydu.”

Selim Çoraklı ifadesinin sonunda yapıyı şöyle tanımladı: “Geneleve imam atayan, eskort kızlar yetiştirip çeşitli yerlere musallat eden bir yapı.”

Çoraklı bazı sanıklar hakkında ise şunları söyledi:

“Alaaddin Kaya: Madem bir şey yaptınız, sahip çıkın, mert olun

İlhan İşbilen: Her hafta bir avuç böcek toplardı. Cemaati teknolojiyle tanıştıran o. Evlendikten sonra kendisini çekmiş olabilir.

Ahmet Kara: İsmi gibi karadır. Cemaatin en karanlık adamlarından biridir.

İfadesinin sonunda sanıklar, avukatlar ve mağdur müştekilerin sorularını yanıtlayan Selim Çoraklı kumpas davalarla ilgili olarak sadece İzmir Casusluk Kumpası’nda dönemin İzmir Emniyet Müdürü Ali Birkay’ın bulunduğunu ayrıca eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı’nın yardımcısı Yakup Aksoy’un bu işlerde rol aldığını bildiğini söyledi. Çoraklı, “Kendilerine de sahte belge ürettiklerini söyledim. Yapmayın, özellikle dijital ortamda yaptıklarınız önünde sonunda ortaya çıkar dedim” şeklinde konuştu.

“GENEL BAŞKAN YARDIMCISINI NİYE ALMIYORSUNUZ?”

Çoraklı, Hidayet Karaca’nın avukatı Ahmet Serdar Güneş’in 17-25 Aralık tapelerine inanıp inanmadıkları, AKP’deki cemaatçileri bilip bilmediğine ilişkin sorusu üzerine de şunları söyledi:

“17-25 Aralık tapelerine inanıyorum. Cemaatçi AKP’lileri hususunda ise tanımadığım kimse yok. Darbe komisyonuna da söyledim. ‘STV’nin önünden geçeni alıyorsunuz da, bir vakitler basın toplantısı yapıp ‘Paralel safsatadır’ diyen Genel Başkan Yardımcısını ya da eski Adalet Bakanı’nı niye almıyorsunuz’ diye söyledim. Bir de 5 yıl önce cinayet işlesem sonra çıkıp bunun tarihi 2 yıl önceden başlar desem cezam düşer mi? Kendi kendine gelin güvey olunmasın, böyle bir şey olmaz.”

İlhan İşbilen bir haftadır duruşmaya geldikleri için aileleriyle haftalık telefon görüşmelerini yapamadıklarını belirtip mahkeme başkanına “En azından burada eşlerimizle görüşebilir miyiz” diye sordu. Mahkeme Başkanı Giray da “Bir şey alıp verme olmasın. Birer kişiyle görüşebilirsiniz bu herkes için geçerlidir” diyerek mahkeme salonunda görüşme yapmalarına izin verdi.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER