GazeteBalkan

Kör olası Köroğlu

Kör olası Köroğlu
16 Ocak 2017 - 12:54 'de eklendi ve 415 kez görüntülendi.

 

HAMDİ YILMAZ

Kör olası Köroğlu

 

Klasik hikâye ama tekrarlayalım: Köroğlu atı ile çeşme başına vardığında, testilerini dolduran kadın bir yandan da “Köroğlu gözün kör olsun!” diye Köroğlu’na beddua yağdırıyormuş. Köroğlu sormuş;

-Bacım sen Köroğlu’nu tanır mısın?

-Hayır tanımam.

-Sana, malına mülküne Köroğlu bir zarar mı verdi?

-Hayır vermedi.

-Öyleyse ne diye sabahtan beri tanımadığın, zararını görmediğin Köroğlu’na beddua edip duruyorsun?

-Ne bileyim oğlum, herkes ediyor, ben de ediyorum.

***

Bizim A. Demir’in anlattığına göre, adını versem hepinizin hemen tanıyacağı bir işadamı işe alacağı muhasebeci adayına sormuş;

-İki kere iki kaç eder?

-Dört eder.

İşadamı bu adayı işe almamış. Bir başka aday;

-Efendim, bunu bilmeyecek ne var, siz kaç etmesini istiyorsanız o kadar eder!

***

Toplumsal olayların sonuçları matematiksel sonuçlar gibi kesin değildir. Kaldı ki, yukarıdaki anektodda olduğu gibi matematiksel sonuçları dahi kesinlikten çıkartmak, istendiğinde çarpıtmak için ‘İstatistik’ ilmi icad edilmiştir.

Bu günkü anlatılan masalının sonucunu kimse kestiremez.

Her ne kadar görünen köy klavuz istemiyorsa, tarih bunun benzeri masalların sonuçları ile doluysa da, bizim aklı evvellere işin tersini, sonucun mevcut politika karşıtlarının dediği gibi olabileceğini de hesaba katmalarını tavsiye ederiz.

“Türkler akıl tutulması olayını yaşıyor” şeklinde düşünenlerin haksız olduğu söylenemez. Tarihe yön vermiş bir milletin, tarih sahnesinden çekilmesi için şeytani planları bulunanların ipine Allahın ipine sarılır gibi bir imanla sarılarak yol alması başka türlü bir sözle izah edilemez.

Köroğlu hikâyesinde olduğu gibi duyarlı kesimlere yüklenilmesi boşunadır. İyi niyetlileri (varsa eğer) bilmeliler ki, yaptıkları işin vebali büyüktür.

 

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER