GazeteBalkan

“NATO’yu Rusya’nın Saldırganlığı Uyandırdı”

“NATO’yu Rusya’nın Saldırganlığı Uyandırdı”
16 Ocak 2017 - 16:51 'de eklendi ve 586 kez görüntülendi.

*ABD’nin Polonya ve Romanya’ya asker sevkiyatı tartışmaları alevlendirdi. Rusya’nın saldırgan politikası yüzünden NATO tüm yapılarını etkinleştirme doğrultusunda adımlar attığı belirtiliyor.

KİEV(QHA) – Kremlin’in Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırgan politikası, NATO’yu etkinleştirerek kararlı hareket edebileceğini göstermeye zorladı.

Ukrayna Başbakanı’nın Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı İvanna Klimpuş-Tsintsadze, dt.ua için yazdığı makalede, “Avrupa Birliği’nde bugün trend olan şeyler parçalanma ve AB’ye karşı şüphecilik. NATO ise uyanıyor; tüm yapılarının etkileştirdiğini, kararlı adımları atabileceğini sergilediğini (örneğin, Baltık ülkelerine askeri birliklerin gönderilmesi, Polonya ve Romanya’daki varlığını arttırması) yeni tip tehlikelere (siber saldırı ve bilgi provokasyonları) yanıt bulma deneyimleri fark etmemek mümkün değil. Sovyetler Birliği dağılmasından beri ilk kez Rusya gerçek, hissedilebilir, ciddi bir düşman olarak İttifak’ın karşısına geçti.” diye paylaştı.

Rus saldırganlığına ilişkin tedbir çerçevesinde gerçekleştirilen NATO’nun Atlantik Kararlılık Operasyonu çerçevesinde çok sayıda askeri aracın Polonya’ya ulaştığı, konvoyun Almanya-Polonya sınırında Polonya ordusunda görev yapan Korgenaral Jaroslaw Mika tarafından Zagan kentinde askeri törenle karşılandığı belirtilmişti.

ABD askeri birliklerinin Polonya’da 9 ay kalacağı, bir kısmının da Baltık ülkeleri, Bulgaristan ve Romanya’ya yönlendirileceği bildirilmişti.

Bilindiği gibi operasyon için NATO doğu sınırına ABD Silahlı Kuvvetleri 3. Zırhlı Tugayının 3 bin 500 askeri sevk edildi.

POLONYA’YA ASKER SEVKİYATI DEVAM EDİYOR

ABD’nin NATO operasyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği Polonya’ya yönelik asker ve teçhizat sevkinin sürdüğü açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Polonya’da konuşlandırılması tasarlanan çok sayıda askeri araçtan oluşan,  3. Zırhlı Tugaya ait Amerikan askeri konvoyunun Almanya-Polonya sınırını geçip Zagan’a intikal ettiği bildirildi.

Rus saldırganlığına ilişkin tedbir çerçevesinde gerçekleştirilen “Atlantik Kararlılık Operasyonu”na binaen çok sayıda askeri aracın Polonya’ya ulaştığı, konvoyun Almanya-Polonya sınırında Polonya ordusunda görev yapan Korgenaral Jaroslaw Mika tarafından Zagan kentinde askeri törenle karşılandığı belirtildi.

ABD askeri birliklerinin Polonya’da 9 ay kalacağı, bir kısmının da Baltık ülkeleri, Bulgaristan ve Romanya’ya yönlendirileceği ifade ediliyor.

Bilindiği gibi operasyon için NATO doğu sınırına ABD Silahlı Kuvvetleri 3. Zırhlı Tugayının 3 bin 500 askeri sevk edildi. (QHA)

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER