GazeteBalkan

Başkonsolos Ali Bozçalışkan’dan Veda Mesajı

Başkonsolos Ali Bozçalışkan’dan Veda Mesajı
18 Ocak 2017 - 9:14 'de eklendi ve 1394 kez görüntülendi.

Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, Kuveyt Büyükelçiliği’ne 1. Müsteşar olarak atanması vesilesi ile Türkçe ve Romence olarak bir veda mesajı yayımladı. Başkonsolos Bozçalışkan’ın veda mesajı aynen şöyle:

“Vatandaşlarımız, soydaşlarımız,
Saygıdeğer Romen dostlarımız,

2013 Ekim ayında başladığım görevimi 17 Ocak 2017 tarihi itibarıyla tamamlıyor ve Bakanlığımızın verdiği başka bir görev için Köstence’den ayrılıyorum.

Görev sürem boyunca tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte Başkonsolosluğumuzun sorumluluk alanında yeralan Köstence, Braila, Calaraşi, Galati ve Tulça illerinde yaşayan vatandaşlarımıza ve Romen dostlarımıza konsolosluk hizmetlerini en iyi şekilde sunmaya gayret sarfettim. Ticaret Ataşeliğimizle işbirliği içerisinde işadamlarımızın sorunlarına çözüm bulunması, Romen muhataplarıyla buluşturulması ve karşılıklı olarak yatırımların teşvik edilmesi yönünde çalıştım. Dobruca Türk İşadamları Derneği (DTİAD) ve Bükreş merkezli diğer Türk işadamları derneklerine sözkonusu çalışmalarımızda verdiği sonsuz destekten dolayı teşekkürü borç biliyorum.

Başkonsolosluğumuzun Türkiye-Romanya arasında ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda yürüttüğü çalışmalara mahalli Romen makamlarının verdiği büyük destek ve gösterdikleri işbirliği her türlü takdirin üzerindedir. Bu kapsamda, özellikle Köstence Valiliği, Belediye Başkanlığı, Jandarma ve Emniyet Müdürlükleri, Eğitim Başmüfettişliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Ovidius ile Andrei Şaguna Üniversiteleri yönetimlerine müteşekkirim.

Dobruca’da yaşayan ve Türkiye-Romanya ilişkilerinde rolü bulunan Türk-Tatar soydaşlarımızı da bu vesileyle selamlamak istiyorum. Romanya’nın kendilerine sunduğu haklar çerçevesinde dil, din, kültür ve geleneklerini muhafaza ederek genç nesillere aktarmalarının, Türkiye ile mevcut sosyal, kültürel, manevi bağlarını devam ettirmelerinin önemli olduğunun altını çiziyorum. Türk ve Tatar Birliklerinin sözkonusu amaçlara ulaşılmasında etkin bir rol oynayabileceklerini düşünüyorum. Başkonsolosluğumuzun, anılan Birlikler dışında kalan ve kalplerinin Türkiye ile birlikte attığını bildiğimiz soydaşlarımızı da unutmadığını, onları sevgiyle kucakladığını vurgulamak istiyorum.

Diğer taraftan, görev bölgemizde Türkçe öğretimi ve kültürel diplomasinin yürütülmesinde Köstence Yunus Emre Enstitüsü, Türk-Romen ortak kültürel mirasının korunmasında Bükreş Büyükelçiliğimiz TİKA Koordinasyon Ofisi’ne değerli çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Köstence’den güzel dostluklar ve hatıralarla ayrılırken, tüm vatandaş, soydaş ve Romen dostlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER