GazeteBalkan

Büyükelçi Ertaş Başbakan İle Görüştü

Büyükelçi Ertaş Başbakan İle Görüştü
18 Ocak 2017 - 9:27 'de eklendi ve 968 kez görüntülendi.

* 9’uncu Büyükelçiler Konferansı dolayısı ile Ankara’ya giden Bükreş Büyükelçisi Ertaş Romanya’ya döndü.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- 9’uncu Büyükelçiler Konferansı dolayısı ile Ankara’ya giden Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, bu çerçevede Başbakan Binali Yıldırım ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Dünya genelindeki ülkelerdeki Türk Büyükelçileri’nin katıldığı 9’uncu Büyükelçiler Konferansı’na katılan Büyükelçiler, Ankara’dan büyük bir kararlılıkla görev yaptıkları ülkelere döndüler.

Bir hafta süresen ve “2023’e Doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler” başlığını taşıyan 9. Büyükelçiler Konferansı  Cumhurbaşkanı, başbakan ve pek çok bakanın katılımı ile gerçekleşti. Konferans Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun basın toplantısında yaptığı konuşması ile sona erdi.

Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner’in, PYD’nin de Suriye’ye ilişkin barış görüşmelerinde sürece dahil edilmesi yönündeki sözleri hakkında şunları söyledi:

“ABD o zaman DEAŞ’ı da davet etsin. Biz, Rusya ile ABD’yi davet etme konusunda hemfikir kaldık. Lavrov ile görüştük ve ABD’yi davet edeceğiz. Astana’da olacak. ABD’nin rolünü ve katkısını da inkar etmiyoruz. Ama ABD’nin, özellikle yeni yönetimden beklentimiz şudur. Öyle de olacaktır. Terör örgütüyle iş birliğine son verilmesi gerekiyor. Bir terör örgütünü masaya davet edeceksen El Nusra’yı da davet et, DEAŞ’ı da davet et. Öyle saçmalık olur mu? Maalesef çok anlatmamıza rağmen gider ayak bile şu andaki yönetim bu çok ciddi hatalar yapmaktadır. Esasen şunu unutuyorlar. Bu tür davranışları, gerçekten yanlış politikaları Türk toplumunda çok derin yaralar açıyor. Bu derin yaraların tamir edilmesi zaman alır. Giderayak ‘Ne zarar verirsek kardır’ anlayışıyla hareket ediyorlarsa kusura bakmasınlar biz yeni yönetimle ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. İki birbirine güvenen müttefik gibi yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu konuda da umutluyuz, öyle öngörüyoruz, görüyoruz. Fakat şu andaki yönetimin PKK’ya YPG aracılığıyla destek vermesi… Açık söylüyoruz, YPG’ye verdikleri silahlar YPG’nın elinde.” Bu terör örgütlerine Türkiye’nin önemli bir müttefiğinin ve stratejik bir ortağının destek vermesinin kabul edilemeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, “Dolayısıyla Astana’da YPG olmayacak.” ifadesini kullandı.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER