GazeteBalkan

Tilkiler Savaşı!

Tilkiler Savaşı!
18 Ocak 2017 - 10:17 'de eklendi ve 539 kez görüntülendi.

 

1970’li yılların ikinci yarısında Türkiye’nin Afganistan gibi işgal edilmemesi için mücadele edildiği günlerde böyle bir kış günü Şehadet Şerbeti’ni içen arkadaşımızı toprağa vermiştik.

Ertesi günü gazetelerin birinde bir haber gördüm. Haberin birinci sayfadaki anonsunun yarattığı atmosfer anlatılır gibi değildi.. sanki bir roman..

Muhtemelen benim de aralarında bulunduğum, yüzlerine tipinin çarptığı kalabalık grubu ve omuzlardaki cenazeyi gösteren bir fotooğraf  karesi. Fotoğrafın mahrecinde “AA/ Atilla Onuk” yazıyordu. Altında da her Türk gibi kıymeti bilinmemiş, dünyanın en büyük şairi olarak gördüğüm Abdurrahim Karakoç’tan bir dörtlük:

Ellerin yurduna çiçek açarken

Bizim ile kar geliyor, kar geliyor kardeşim

Kimler çizmiş bu hududu gönlüme,

Dar geliyor, dar geliyor kardeşim..

40 yıl sonra toplu katliamlar hariç, vatan evlatlarının birer- ikişer omuzlarda şehitliklere taşındığı karlı günlerdeyiz..

Bir başka, mekanı cennet olasıca şairimizin “Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz” dediği çılgalardan yürüyoruz.. Allah’tan ve kendi gayretimizden başka da umudumuz yok.

Meğersem, 40 yıl önce de, şimdi de ‘Başımıza Gelenler’ küresel bir iş bölümünün sonucuymuş! Bu iş bölümünde bizim payımıza acı ve gözyaşı dökmek düşmüş..

Anlamış olduk, bunu Alman gazetesi Kölner Stadt-Anzeiger’de yer alan bir yorumda öğreniyoruz.

Yorum yazısı aynen şöyle diyor:

“Hem müstakbel ABD Başkanı Donald Trump hem de İngiltere Başbakanı Theresa May izledikleri son derece milliyetçi politikalar ve herkesin esenliği için organize edilmiş olan uluslararası iş bölümüne saldırılarını laf olsun diye yapmıyorlar, gayet ciddiler. Birisi Avrupa’yı bölüyor ve ekonomisini Avrupa kıtasından ayırmayı hedefliyor. Diğeri ise tüm dünyaya meydan okuyor ve tehlikeli izolasyon politikalarına, himayeci politikalara hazırlanıyor. Almanya’nın refahının temeli sayılan ihracat modeli saldırı altında. Milliyetçilik, ekonomi politikalarında da bir Rönesans yaşıyor. Tam da Almanya gibi bir ülke için bunlar hayra alamet gelişmeler değil.”

Bir başka Alman gazetesi Münchner Merkur ise, Trump’ın kendini tavuk kümesinde tilki gibi hissettiğini yazıyor.

 

HAMDİ YILMAZ

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER