GazeteBalkan

Küresel bir Türk Markası: Maarif Schools

Küresel bir Türk Markası: Maarif Schools
23 Ocak 2017 - 9:53 'de eklendi ve 908 kez görüntülendi.

Türkiye Maarif Vakfı heyeti Vakfı’n amaçları doğrultusunda Romanya’da temaslarda bulundu.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Amacı,  “Yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dâhil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve araştırma- geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek.” Olarak açıklanan Türikiye Maarif Vakfı (Turkish Maarif Fundation) heyeti  Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir dizi temaslarda bulundu.

Prf. Dr. Ahmet Emre Bilgili (Mütevelli Heyeti Üyesi ve Mili Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yadımcısı), Selim Cerrah (Mütevelli Heyeti Üyesi) ve Salih Sağır (Balkanlar Koordinatörü) oluşan heyet, gerçekleştirdikleri bir dizi temasların yanı sıra, Bükreş Büyükelçiliği’nde de Türk sivil kuruluş temsilcileri ve bazı soydaşlar ile biraraya gelerek görüş alış verişinde bulundu.

Büyükelçilikteki toplantıya, konuk heyet mensuplarının yanı sıra Büyükelçi Osman Koray Ertaş, Bükreş Eğitim Müşaviri Seyfi Özkan, Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy, Bükreş YETKM Müdürü Tuna Balkan, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Murat Demiray, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay, MÜSİAD Romanya Şube Başkanı Mehmet Aslan, Türk Yatırımcılar Derneği Başkanı Nazmi Doğan, Romanya Türkiye İşkadınları Derneği Başkanı Birgül Şenyuva ile bu kuruluşların diğer bazı temsilcilerinin yanı sıra soydaş profesörlerden Mustafa Mehmet Ali ve Tahsin Gemil katıldı.

HEYETİN ROMANYA ZİYARETLERİ

Konuk heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Romanya Koordinatörlüğü ile Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Maarif Vakfı  Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, basına yaptığı açıklamada, ilk olarak Romen Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini, Romanya’da okul açılması konusunda Rumen yetkililerle çeşitli temaslarda bulunduklarını ve görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, Romanya’da okul açılmasına ilişkin çalışmaların başlatılması konusunu Vakfın yetkili kurullarında görüşerek karara bağlayacaklarını ifade etti.

KÜRESEL TÜRK MARKASI

Kuruluşundan buyana kısa bir süre geçmesine rağmen “Maarif Schools” adı ile Küresel ölçekte sayısı 20 civarında ülkede okullaşma başarısı gösteren Türkiye Maarif Vakfı, böylece bir Türk Markasının da doğumunu gerçekleştirmiş oldu. “Maarif Schools” markasının kısa sürede dünya genelinde bilinirliği artacak.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER