GazeteBalkan

Dünya Kırım Tatar Kongresi Kiev’de yapıldı

Dünya Kırım Tatar Kongresi Kiev’de yapıldı
30 Ocak 2017 - 9:58 'de eklendi ve 530 kez görüntülendi.

7 Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştiren Dünya Kırım Tatar Kongresi, Emil Kurbedinov , Nikolai Polozov ve Seyran Saliyev’in tutuklanmaları/göz altına alınmalarına dair bir bildiri yayımladı.

KİEV – Toplantıya Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu üyeleri, Türkiye, Polonya, Letonya, Kırgızistan, Romanya Kırım Tatar diasporası temsilcileri ve DKTK’ye bağlı Gençlik Komitesi aktivistlerinin katıldığı Dünya Kırım Tatar Kongresi 7. Yönetim Kurulu toplantısı sürerken, gündeme alınan Kırımlıların tutuklanmaları ve gözaltına alınmalarına ilişkin bir bildiri yayımlandı. Bildirinin tam metni şöyle:

İşgalci Rus rejiminin işgale karşı direnen Kırım Tatarları aleyhine açtığı sözde davalarda, halkımızı kukla mahkemeler önünde savunan Avukat Emil Kurbedinov ve Avukat Nikolai Polozov’un tutuklanması, göz altına alınması bütün hukuk sistemlerinde kutsal sayılan ‘savunma hakkı’na açık bir saldırıdır.

İşgalcilerin, hukuk adamlarına karşı yaptıkları bu saldırı Kırım Tatarlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin altıncı maddesi ile güvence altına alınan adli yargılanma hakkına, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin altıncı ila onbirinci maddelerine doğrudan tecavüzdür. Rusya Federasyonu, insanlığın en önemli iki metnini bir kez daha ayaklar altına almıştır. Hukuk devletlerinde savunma yetkisini kullanan avukatların masuniyeti, bağımsızlığı ve dokunulmazlığı ilkelerinin işgal altındaki Kırım’da var olmadığı bu tutuklama ve göz altılarla bir kez daha dünyaya ispat edilmiştir.

Dünya Kırım Tatar Kongresi; halkımızı savunma cesareti ve kahramanlığı gösteren Av. Emil Kurbedinov ve Nikolai Polozov’a karşı işgalci rejim tarafından işlenen hukuk dışı eylemleri ve Seyran Aliyev’in tutuklanmasını bir kez daha lanetlemektedir. (QHA)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER