GazeteBalkan

Göstericilere Cumhurbaşkanı morali

Göstericilere Cumhurbaşkanı morali
30 Ocak 2017 - 9:44 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi.

Romanya’da hükümetin acil kararname ile Parlamentoya sunduğu, binlerce hükümlü için af öngören tasarıya karşı oluşan tepki büyüyor.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Romanya’da hükümetin acil kararname ile Parlamentoya sevk ettiği ve  binlerce hükümlü için af öngören tasarısına tepkiler dinmiyor. Bir hafta süren muhalif gösterilerde önceki Pazar günü binlerce kişi başkent Bükreş başta olmak üzere ülke genelinde sokağa çıkarak tasarıyı protesto etti.
Başkentte Üniversite Meydanı’nda toplanan ve bazı basın yayın organlarındaki ifadelere göre 15 bine yakın vatandaş hükümet binalarına yürüdü. Eyleme Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis da destek verdi.

Iohannes, “Bu kesinlikle kabul edilemez. Tasarı, yolsuzluktan hüküm giymiş yüzlerce politikacının bedel ödemeden temize çıkması anlamına geliyor. Romanyalılar bunu büsbütün bir hakaret olarak görmekte haklı.” şeklinde konuştu.

Başbakan Sorin Grindeanu’nun geçtiğimiz haftaki bakanlar kurulu sonrası duyurduğu tasarı belirli suçlardan beş yıldan az hapis cezası almış kişilerin affını öngörüyor. Ayrıca kararnamelerle kamu çalışanlarının görevi kötüye kullanma suçunun, 50 bin euroyu aşmayacak bütçe zararı doğurmuş olma koşuluyla yasal hale getirilmesi hedefleniyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER