GazeteBalkan

Mahkeme Trump’ın göçmen kararını askıya aldı

Mahkeme Trump’ın göçmen kararını askıya aldı
30 Ocak 2017 - 10:16 'de eklendi ve 488 kez görüntülendi.

ABD’de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi.

New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınırdışı kararının ‘onarılmaz bir zarara’ neden olabileceği gerekçesiyle ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı Suriyeli mültecilerin ABD’ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamenin cuma günü yürürlüğe girmesinin ardından New York’ta John F. Kennedy Havalimanı’nda iki Irak vatandaşı göz altına alınmıştı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden avukatlar gözaltına alınan Irak vatandaşlarının serbest bırakılması ve Trump’ın mültecilerin ve bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen kararın durdurulması için dava açmıştı.

170’DEN FAZLA KİŞİNİN GİRİŞİNE İZİN VERİLMEDİ

Öte yandan ABD İç Güvenlik Bakanlığı, cumartesi gecesi itibarıyla 170’den fazla kişinin ABD’ye girişine izin verilmediğini açıkladı.

YASAK KABİN EKİPLERİ İÇİN DE GEÇERLİ

Bu arada ABD, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (IATA) 7 Müslüman ülke için geçerli olan vize yasağının bu ülke vatandışlıklarına mensup kabin ekipleri için de geçerli olduğunu iletti. (Sputnik news)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER