GazeteBalkan

Pasaport değişikliği yetmiyor!

Pasaport değişikliği yetmiyor!
30 Ocak 2017 - 10:40 'de eklendi ve 576 kez görüntülendi.

Avrupa ülkelerindeki vatandaşının hak ve hukukunu savunmaktan aciz yöneticilerimiz hep, “yaşadığınız ülkenin vatandaşı olun, kurtulun” tavsiyesinde bulundular.
Hâlâ da bulunuyorlar.
Yöneticilerimizin bin bir kılıf bularak kendi sırtlarındaki yumurta küfesini atma anlamına gelen bu tavsiyesine uyanlardan olan, Kayserili biri Paris’te BBC muhabirine konuşmuş.
Diyorki;
“Benim Fransız pasaportum, kimliğim var. Polis soruyor gösteriyorum. Bana hala nerelisin, orijinin neresi diye sorup duruyor. İnsan rahatsız olmaz mı? Yok artık o Özgürlük, Kardeşlik, Eşitlik kimliği artık kağıtta kaldı.”
Kendi çocuklarının deneyimlerinden yola çıkarak da “göçmen toplulukların, okullarda öğretmenler tarafından iyi eğitim kuruluşları yerine meslek liselerine yönlendirildiklerini” söylemiş.
Meslek liselerine yönlendirilişi yine iyi. Bazı ülkelerde Türk çocuklarının “Geri zekalılar okulu”na yönlendirildiklerini de biliyoruz.
Geri zekalı olmadığı halde geri zekalılar okuluna yönlendirilenlerin, geri zekalı olmadıklarını isbatlamak için akla hayale gelmedik melanetleri yiyerek, kendisini iten sistemle hesaplaşma mücadelelerini de görüyoruz.
Bırakın ırkçılığın, Türk ve İslam düşmanlığının tavan yaptığı Batı Avrupa ülkelerini; ırkçılığın esamesinin okunmadığı Romanya’da bile vergi kontrolcuları,    kendilerine sızlanan Türk’e “Ülkene git” diyor.
Bizimki debeleniyor, “20 yılım geçmiş, gençliğim gitmiş, kimi nerede kovuyorsun sen?” diyor.
Ardından da, kendi ödediği vergi ve çalıştırdığı işçi muhasebesine girişerek Romen vergicisine soruyor, “Acaba senin ne katkın oldu Romanya devletine? Şimdi bu ülke senin, ben de yabancıyım öylemi?” diyor.
Hollanda vatandaşı olan nice Türk hayatını harcadıktan sonra şimdi, “500 euro maaşa razı ol, Pasaportumu ver ve ülkene dön” teklifine can simidi gibi sarılıyor.
O hayatı Türkiye’de harcasaydı, Türkiye’de de alırdı o parayı. Belki 500 olmaz da 400 olurdu, 300 olurdu.
Ki, öylesi vatandaşlarımızdan birisinin Hollanda pasaportunu aldığı ilk günü hatırlıyorum…
Böylelerinin kendilerine tavsiyelerde bulunan Türk devleti yöneticilerin attığı kazığı çıkartmaya çalıştıklarını da görüyoruz. Uğradıkları hak kayıplarını dile getiren yok.
Artık çok geç olsa da; Türkiye’yi idare edenlerin milli politika haline getirdikleri “Yaşadığın ülke vatandaşı ol kurtul!” anlayışını hiç değilse bundan sonra terk etmeleri, unutmaları ve dışarıdaki vatandaşının hak ve hukukunu korumayı devlet idarecileri olarak üstlenmeleri gerekiyor. (13 Ocak 2015)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER