GazeteBalkan

Romanya’daki Türk İzleri -1

Romanya’daki Türk İzleri -1
30 Ocak 2017 - 9:41 'de eklendi ve 507 kez görüntülendi.

Hazırlayan: İlmia Süleymen

Lipva (Lipova) Türk Çarşısı

 

* Romanya’daki en önemli tarihi eserlerden biri Lipva’daki ‘Türk Çarşısı’

 

Romanya’nın bugünkü Arad kentine 34 kilometre uzaklıktaki tarihi Lipva (Lipova) kentinde yapımına 1637 yılında başlanan Lipova Türk Çarşısı bugün de küçük işletmelere ev sahipliği yapıyor. Romen yasalarına göre tarihi eser sayılarak koruma altına alınmasına rağmen, yorgun Türk Çarşısı bugün ciddi bir restorasyona muhtaç. Ancak, Türkler tarafından bodrum katındaki depoları ve kanalizasyon sistemi dahi yapılan tarihi çarşının yok olup gitmesi sadece seyrediliyor.

Türkler tarafından ‘Lipva’, Romen ve Sırplar tarafından ‘Lipova’ olarak anılan, Alman ve Macar kaynaklarında ise ‘Lippe’ adı ile geçen 134,6 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan kentin tarih sahnesindeki varlığına ilk olarak Macaristan Krallığı’ndaki bir belgede rastlanıyor.

1341 yılında Tatar Türkleri tarafından ele geçirilirken yerle bir edilen kent duvarları ise Macar Kralı IV. Bela tarafından yeniden yaptırılıyor. 1334 yılında bir darphanesi bile bulunan kent, daha sonra Aziz Touluse Ludovic şerefine bir manastıra ve rahibeler için bir okula kavuşuy