GazeteBalkan

Umutları ‘Erken Seçim’de

Umutları ‘Erken Seçim’de
30 Ocak 2017 - 10:12 'de eklendi ve 555 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği’nin çok sevdiği ve Birliğin yeni üyesi ülkelere layık gördüğü ‘Teknokrat hükümet’ modeli Romanya’dan sonra Bulgaristan’da devreye sokuldu.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Bulgaristan’da, Kasım ayında Cumhurbaşkanı seçilerek yeni göreve başlayan Rumen Radev’in ilk işi Parlamentoyu fesh ederek, erken seçim ilan etmek olmuştu. Radev, Avrupa Birliği’ni memnun edecek teknokrat hükümetin üyelerini de atadı. Sosyalistlere az bakanlık vererek partisi BSP’yi de hayal kırıklığına uğrattı.

Bulgaristan’da geçen kasım ayında yapılan seçimlerde adayları Rumen Radev’in Cumhurbaşkanı olması ile sevinen BSP ise, şimdi hevesi kursağında kalmış, aldığı soğuk duş ile seremlemiş olarak 26 Mart’ta yapılacak erken seçime hazırlanıyor.

Ülkedeki bu durum ise Bulgaristan Radyosu yormcularından Atanas Tsenov tarafından şöyle değerlendiriliyor:

Geçen hafta içinde yeni Cumhurbaşkanı Rumen Radev de facto ülkedeki bütün yönetimi kendi eline aldı. Bir yandan devlet başkanı görevine başladı, öte yandan parlamentoyu feshetti, erken seçim tarihi belirledi ve Cuma günü geçici teknokrat hükümetini de tanıttı. Rumen Radev tayin ettiği hükümeti tanıtırken yapığı konuşmasında, kabinenin ana görevi olarak 26 Mart’ta erken genel seçimleri hazırlamak, “seçim sürecini manipüle etmemek ve ihlallere yer vermeyecek” çalışmalar olarak tanımladı.

Radev, öncelikler arasında Bulgaristan’ın 2018 yılı başında AB dönem başkanlığını hazırlamak, ülkenin mali, sosyal ve ekonomik istikrarını sağlamak amaçlarına da işaret etti. Teknokrat hükümet Başbakanı Prof. Ognyan Gercikov, “Borisov 2” hükümetinin başarılarını inkar etmeyeceğini ifade ederek” Başarılar üzerine katma değer katacağız, hatalar düzeltilecek” dedi.

Devir teslim törenlerinin renkli görüntülerinden sonra, şimdi sırada kıyasıya bir seçin mücadelesi başlıyor. Seçim kampanyası yasaya göre seçimlere bir ay kala başlıyor olsa da, ülkede bu seçim öncesi atmosferin sahnesi daha Perşembe günü

açıldı diyebiliriz. Parlamento Perşembe günü son toplantısını yaptı, Cuma ise feshedildi.

Milletvekilleri daha son toplantıda 26 Mart erken genel seçimlerle ilgili söylemlere geçti. BSP lideri Korneliya Ninova ilk olarak sesini yükseltti ve 43. Meclisin iki yılında sağ merkeziyetçi GERB hükümetinin “prensipsiz politik ittifakla kişisel yönetim ve menfaate dayalı” çalıştıklarını iddia etti. GERB Parlamento Grubu başkanı Tzvetan Tzvetanov ise, “Borisov” hükümetinin dönemini başarılı olarak niteledi, asgari maaşı yükselttiğini, işsizliği düşürdüğünü, yargı sisteminde reformlar başlattığını hatırlattı. Diğer parti temsilcileri de Perşembe günü meclisin son toplantısında gerçek bir seçim havasını aratmayan tartışmalara geçti. Bütün bunlar aslında üzücü bir dejavu.

Sosyolojik ajansların araştırmalarına göre, baharda ana seçim yarışı GERB ve BSP arasında olacak. Şimdilik GERB biraz önde görünüyor. BSP Kasım ayında adayı Rumen Radev’in başarısından sonra büyük bir sevinç yaşadı. Şimdilik bu heyecan biraz yatışıyor gibi görünüyor. BSP, geçici teknokrat hükümette daha yoğun bir sosyalist temsil bekliyordu. Kabinenin içeriği BSP için bir soğuk duş gibi geldi.  GERB, Cumhurbaşkanı adayı Tzetzka Tzaçeva’nın fiyaskosundan sonra, bu seçimlerde kuşkusuz seferber olacak. Seçimlerde daha yoğun bir hazırlık ve katılımla, olası galibiyetin yine GERB’in elinde olacağı tahmin ediliyor.

Politik sahnede yeni seçimler öncesi enteresan bir mücadele seçmeni bekliyor olacak. Umarız adil, dürüst ve karalama ve saldırgan kampanya olmaz.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER