GazeteBalkan

AB’den Romanya’ya fonları kesme tehdidi

AB’den Romanya’ya fonları kesme tehdidi
07 Şubat 2017 - 10:23 'de eklendi ve 487 kez görüntülendi.

Romanya’da hükümetin ‘yolsuzluk affı’ olarak nitelendirilen kararnamesi Brüksel’i alarma geçirdi.

Avrupa Komisyonu, Bükreş‘e söz konusu kararnameyi tekrar ele alması çağrısında bulundu.

”TASARININ İPTALİ İÇİN İÇİN SAYILI GÜNLER VAR”

Hükümetin geri adım atmaması halinde tasarı birkaç gün sonra yürürlüğe girecek.

AP’de EPP grubu üyesi Siegfried Muresan Cuma günü yaptığı açıklamada uluslararası toplumun Romanya‘ya baskı kurması gerektiğini söyledi: “Bu tasarının iptali için 10 günümüz var. Eğer bu süre zarfında hükümet kararnameyi iptal ederse yürürlüğe girmeyecek dolayısıyla hukukun üstünlüğü zarar görmeyecek. Avrupa Komisyonu, üye ülkeler, Amerikalı müttefiklerimiz dahil herkes mevcut hükümete geri adım atması için baskı kurmalı.”

‘ ‘ROMANYA‘DA YOLSUZLUK ADINA HİÇBİR ŞEY YAPILMADI”

Euronews’in haberine göre, Parlamentonun Liberal üyelerinden Norica Nicolai ise şunları söyledi: “Yolsuzluk, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Romanya‘nın da sorunlarından birisi. Bunu önlemek gerekiyor ama maalesef Romanya şu ana kadar yolsuzlukla mücadelede neredeyse hiçbir şey yapmadı. Hiçbir tarafı kayırmayacak ve farklı şekilde yorumlanmayacak açık ve sert yaptırımlar olmalı.”

BRÜKSEL AB FONLARINI KESME TEHDİDİNDE BULUNDU

Euronews’in AB Parlamentosu’nun iki Romanya Parlamenterinin sözleri dışında kaynak belirtmeden aktardığı habere göre, Brüksel, söz konusu kararnameyi geri çekmemesi halinde Bükreş‘e AB fonlarını kesme tehdidinde bulundu. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’ne göre dünyanın yolsuzluk haritasında Romanya kuzey ve batı Avrupa ülkelerine oranla yolsuzluğun daha fazla olduğu ülkeler liginde yer alıyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER