GazeteBalkan

AB’ye vizesiz seyahat sorusuna net cevap yok

AB’ye vizesiz seyahat sorusuna net cevap yok
07 Şubat 2017 - 11:24 'de eklendi ve 589 kez görüntülendi.

Geçen hafta Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında ‘AB’ye vizesiz seyahat’ konusu ile ilgili sorular ön plana çıktı.

Bir gazetecinin Türkiye-AB arasında imzalanan anlaşma uyarınca Türk vatandaşlarının ne zaman vizesiz AB’ye seyahat edebileceği yönündeki sorusunu da Merkel, “Bu yönde çok adım atıldı, ilerleme kaydedildi. Fakat hala üzerinde çalışılması gereken konular var. Örneğin terörle mücadele yasalarındaki değişiklikler konusunda görüşmelerin ilerletilmesi gerektiği konuşuldu” diyerek yanıtladı.

Başbakan Yıldırım da aynı soruya ilişkin “Biz yapılması gereken işlerin çoğunu yaptık aslında. Kalan 5 madde var. Onlardan biri terörle mücadele yasası. Prensip olarak terörle çok çetin bir mücadele veren bir ülke olarak terörle mücadelenin sıkıntıya sokulmayacak bir şekilde AB Komisyonu’nda ele alınmasının faydalı olacağını önerdik. Umarım kısa zamanda mesafe alırız” diye konuştu.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER