GazeteBalkan

Cumartesi günkü “af yasası” protestoları

Cumartesi günkü “af yasası” protestoları
07 Şubat 2017 - 11:33 'de eklendi ve 558 kez görüntülendi.

Af ve ceza kanununda değişiklik yapan kararnamelere tepki nedeniyle günlerdir süren hükümet karşıtı protestolar Cumartesi günü de devam etti

BÜKREŞ – Romanya’da, af ve ceza kanununda değişiklik yapan kararnamelere tepki nedeniyle günlerdir süren hükümet karşıtı protestolara Cumartesi günü de devam edildi.

Başkent Bükreş’in yanı sıra ülkenin farklı şehirlerinde, yüz binlerce kişi hükümetin hazırlayıp Mecliste onay aldığı ve 5 yıldan az cezası kalmış hükümlülerin affedilmesini öngören kararnamelere tepki göstermek için protestolarını sürdürdü.

Bükreş’te, hükümet binasının bulunduğu meydanda toplanan halk, öğleden sonra Meclise yürüdü. Meclis etrafında büyük bir daire oluşturan kalabalık, hükümet aleyhine sloganlar attı.

Protesto sırasında Meclis çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, şehir merkezindeki birçok cadde de araç trafiğine kapatıldı.

Protestocular havanın kararmasıyla birlikte yeniden hükümet binasının önüne gelerek, eylemlerine burada devam etti.

Üzerinde “Kararnameleri geri çekin” ve “Hükümet istifa” yazılı dövizler ve Romanya  bayrakları taşıyan göstericiler, slogan atarak hükümeti istifaya çağırdı.

Sabah saatlerinden itibaren hükümet binasının bulunduğu meydana gelen eylemciler, gece yarısına doğru olaysız şekilde dağılmaya başladı.

HÜKÜMETTEN GERİ ADIM

Hükümet binası önünde 100 binden fazla kişinin katılımıyla protesto devam ederken, Başbakan Sorin Grindeanu, düzenlediği basın toplantısında yarın kararnamelerin iptalini görüşeceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Madalina Dobrovolschi de ülke basınına yaptığı açıklamada Grindeanu’nun kararını normalleşme adına önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi.

PROTESTOLAR SÜRECEK

Cumartesi gün içindeki protestoya katılan Bükreşli Lungu Ana, Grindeanu’nun açıklamasına rağmen Pazar günü de protestoya devam edeceklerini belirterek, “Henüz hiçbir şey bitmiş değil.

Kararnamelerin iptali yeterli değil, hükümetin de istifası gerekli.” dedi.

Bükreşli bir başka eylemci Radu da Pazar günkü büyük protestoya katılacağını ifade ederek, kararnamelerden önceki döneme dönerek, istikrarın yeniden sağlanmasını istediklerini belirtti.

Yaklaşık iki haftadır ülke genelinde devam eden protestoların en geniş katılımlısının ise  başkent Bükreş’te Pazar günü yapılması planlanıyor. Sosyal medya üzerinden organize edilen protestoya, farklı şehirlerden 1 milyon kişinin katılması hedefleniyor.

22 Ocak’tan beri devam eden protestolar nedeniyle daha önce İş, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Florin Nicolae Jianu istifa etmişti.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de protestoculara destek veriyor. (AA)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER