GazeteBalkan

Haber Analiz

Haber Analiz
07 Şubat 2017 - 11:35 'de eklendi ve 605 kez görüntülendi.

 

HAMDİ YILMAZ

 

Sokağın gücünü sakın küçümsemeyin!

 

Romanya’da herşey 2012 yılı Ocak ayında, önce Filistin kökenli Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’nın görevinden alınması ile başladı. İnsanlar birden bire sokağa dökülmeye, protesto gösterisinde bulunmaya başladılar.

Gösteriler yaygınlaştı. Başkent Bükreş ile birlikte bütün kentlere yayıldı. Hergün her kentte 100- 200 bazen bin kişi ile devam eden gösterilerin ilk sonucu, Filistin kökenli Müsteşarın yeniden görevine dönmesi oldu.

Göstericiler ikinci zaferi Dışişleri Bakanı’nın azli ile kazandılar. Başbakan Boc, “Varoş çocukları” şeklinde özetlenebilecek niteleme ile göstericileri küçümseyen Bakanı azletti. Ve gösterilerin 24’üncü gününde Başbakan istifa etti.

O zamanki Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun Başbakan’ın istifasının ardından siyasi parti temsilcileri ile istişarelerde bulunduğu saatlerde Bükreş Üniversite Meydanı’ndan geçiyordum.

Fırtınaya rağmen Ulsal Tiyatro’nun önünde yine 100 kişiye yakın gösterici vardı. Araba ile yanlarından geçerken gözüme sadece “Basescu istifa” pankartı takıldı.

Yaklaşık iki buçuk yıldır, gensoru vermekten ve hükümetin istifasını istemekten başka icraatına rastlanmayan ‘Birleşmiş Muhalefet’ Romanya’daki gösterilere balıklama atıldı. Ama göstericiler muhalefete de prim vermedi. Refuze edilen milletvekilleri oldu.

Bizim 2001’deki kararlara benzeyen ağır ekonomik kararları Emil Boc aldı. Bedelini de “İstenmeyen” ilan edilerek ödeyerek gitti.

Giderken söyledikleri, taa işin başından bunun böyle olacağını bildiğini gösteriyordu. Şonra Dış İstihbarat Servisi Müdürü Mihai-Razvan Ungureanu, 2012 yılı Kasım ayında yapılacak genel seçimlere kadar ülkeyi yöneteceği sanılan yeni hükümeti kurdu.

44 yaşındaki yeni Başbakan, parlak bir geçmişe sahip. Felsefe ve tarih profesörüydü. Ungureanu’nun doktora tezi “Romanya’da toplumda dönüşüm ve entegrasyon” konuluydu. Çağdaş tanımlama ile “Alman ekolünden”. 1993-1997 yılları

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER