GazeteBalkan

‘Türkiye kutsal mekanların sigortasıdır’

‘Türkiye kutsal mekanların sigortasıdır’
20 Şubat 2017 - 10:48 'de eklendi ve 587 kez görüntülendi.

Romanya Türk toplumunun geçen haftaki gündemine Din İşleri Müşaviri Kılıç’ın etkinlikleri damga vurdu.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Romanya Türk toplumunun geçen haftaki gündemine bu ay sonunda görevini tamamlayarak Ankara’ya dönecek olan Bükreş Din İşleri Müşaviri Osman Kılıç’ın etkinlikleri damga vurdu.

Türk sivil toplum örgütlerine veda ziyaretleri gerçekleştiren, onuruna Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından veda yemeği verilen, önsözü Ömer Karahasanoğlu tarafından yazılan ve Yıldız Entegre tarafından bastırılan ‘Cennet Yolcularıyla Söyleşi’ adlı kitabı bu hafta piyasaya çıkan Din İşleri Müşaviri Osman Kılıç, geçen haftayı Cuma günü akşamı yakın dostu, televizyon yıldızı  Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Konferansı ile tamamladı.

Konferansı Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Romanya Müftüsü Yusuf Murat, Köstence Din İşleri Ataşesi Arif Cevlek, YETKM Bükreş Şube Başkanı Tuna Balkan, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay, TİAD Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koska, MÜSİAD Romanya Şube Başkanı Mehmet Aslan, Romanya Yatırım Derneği Başkanı Nazmi Doğan, Dobruca TİAD Başkan Yardımcısı Ömer Karahasanoğlu, Tatar Türkleri İlim adamları Derneği Başkanı Mefkure Gafar, Demokrat Türk Birliği Galati Şube Başkanı Gülten Abdula, başta Mehmet Şimşek olmak üzere pek çok işadamı ve ismi geçen TSK temsilcilerinin yanı sıra 200 civarında davetli vatandaş ve soydaş da takip etti.

Genel Müdürlüğünü başarılı otel işletmecisi Serkan Yaman’ın yaptığı Premier Palace SPA Hotel’de düzenlenen, Burhan Hoca tarafından sunulan, açılış konuşmaları Din İşleri Müşaviri Osman Kılıç ve Büyükelçi Osman Koray Ertaş tarafından yapılan yemekli konferansın açılışında Kılıç’a TİAD tarafından da plaket takdimi yapıldı.

Peygamber konulu Konferansa konuşmacı  Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun,  ‘Türkiye Harameyn’in (Kutsal mekanlar) sigortasıdır’ şeklindeki sözleri damga vurdu.

Hatipoğlu, konuşmasına Din İşleri Müşaviri Kılıç’ın 85 yaşında vefat eden babası ve kendisinin dostu olduğunu, kendisini kıramayarak ilk dafa Romanya’ya geldiğini, dünyanın pek çok ülkesinde konferanslar verdiğini, iki gün önce de kutsal

topraklarda televizyon çekimleri gerçekleştirdiklerini, kendilerinin siyasetle işlerinin olmadığını ancak Devleti temsil eden Cumhurbaşkanına da her zaman saygılı olduklarını belirterek başladı.

Hatipoğlu, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in zamanında kullanılan Güneş ve Ay takvimlerine göre 61-63 yaşında vefat ettiğini hatırlatarak ‘genç gitti’ ifadelerini kullandı. Hz. Muhammed’in (S.A.V.) ‘Dinin devletleştiğini gören’ ender Peygamberlerden biri olduğunu söyleyen Hatipoğlu, peygamberin hayatından örnekler verirken de, Peygamberin “Bir Müslüman’ın şerefi Kabe’den daha dokunulmazdır” dediğini anlattı.

Çoşkulu bir kitle tarafından huşu ile takip edilen konferansın sonunda Hatipoğlu, davetlilerden yaklaşan Ramazan ayında televizyon programının takip edilmesini istedi. Kadın katılımcıların yoğun olduğu görülen konferans sonrasında Hatipoğlu, hatıra fotografı talepleri nedeni ile salondan uzun süre ayrılamadı.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER