GazeteBalkan

Çelebicihan Romanya’da da unutulmadı

Çelebicihan Romanya’da da unutulmadı
27 Şubat 2017 - 9:58 'de eklendi ve 568 kez görüntülendi.

Kırım Tatar Diasporası’nın yaşadığı her bölgede anılan antlı şehit Numan Çelebicihan, Romanya’da da unutulmadı

BÜKREŞ – Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nde 24 Şubat’ta şehadetinin 99. yılında Numan Çelebicihan anıldı.

Kırım’ın antlı şehidi Numan Çelebicihan için, 24 Şubat’ta Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği anma programı düzenledi. Saat 17’de başlayan anma programında Metin Omer, Güner Akmolla ve Neriman İbraim, Numan Çelebicihan’ın hayatı, eserleri ve önemi hakkında konuştular.

Konuşmasında, Metin Omer Çelebicihan’ın hayatını sundu ve bugünkü önemine değindi. Numan Çelebicihan’ın Kırım Tatar Milli Mücadele ruhunun en üst seviyesinde olduğunu söyleyen Metin Omer, Romanya’da da, özellikle Dünya Savaşları arasında Çelebicihan’ın şehadeti Kırım Tatar toplumu için bir örnek olduğunu göstererek: “Necip Hacı Fazıl 1948’de Sovyet Rusya tarafından desteklenen Komünizm rejiminin polisi tarafından arandığını bilmesine rağmen, faaliyetlerini sürdürmeye ve kendisinin söylediği gibi -ben Çelebicihan gibi ölmek istiyorum-  şehit olmayı tercih etmiştir” ifadelerini kullandı. Kırım’daki bugünki durumu hatırlatan Omer, baskılara karşı direnen halkta Çelebicihan’ın ruhunun devam ettiğini söyledi.

Romanya’daki Kırım Tatar yazarlarından Güner Akmolla, Numan Çelebicihan ile ilgili Dünya Savaşları arasında yapılan faaliyetleri hatırlattı. Akmolla, Müstecep Ülküsal’ın önderliğinde Emel dergisi etrafında toplanan gençlerin faaliyetlerini sundu. Müstecip Ülküsal, Mehmet Niyazi gibi Romanya’da yaşayan Kırım Tatarları’nın önderleri 1917-1918 döneminde Kırım’da bulunduklarını hatırlatan Akmolla Romanya’daki Kırım Tatar Milli Mücadele çerçevesinde yapılan faaliyetlerinin çok önemli olduklarını fikrini vurguladı.

Son konuşmacı olarak, şair Neriman İbraim, Numan Çelebicihan’ın eserlerinden “Karılgaçlar Duası”nı tanıttı. Neriman İbraim eserin önemli kısımlarını okuyarak anlamı üzerinde durdu. Sunumunda Çelebicihan’ın diğer eserleriyle kıyaslayarak “Karılgaçlar Duası”nın Kırım Tatar milli şehidinin fikriyatında önemini gösterdi. Ayrıca, Neriman İbraim Numan Çelebicihan’ın birkaç şiirini de okudu. (QHA)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER