GazeteBalkan

HAMDİ YILMAZ Neredesin Hoca Nasrettin!

27 Şubat 2017 - 10:14 'de eklendi ve 784 kez görüntülendi.

Romen karikatürcü Pavel Botezatu’ya da “Altın Eşek ödülü” verilen Nasrettin Hoca şenliklerinin yapıldığı gün, yani Mısırlıların kendi kendileri ile “Meydan muharebesi” yaptıkları gün, bizim Romanya’da klasik günlerimizden biriydi.

İşyeri ziyaretlerimiz sürüyordu.

***

İlk ziyaret ettiğimiz yerde Gezi Parkı civarında gezindik. Protestolardan anektodlar dinledik. Televizyonla aramız hoş olmadığından görmediğimiz görüntüleri anlatılanları dinledikçe görmüş gibi olduk. Biber gazı muhabbetinden kendi gözümüzün acıştığı hissine kapıldık. Anlatan vatandaşımızın derdine deva olamasak da, hak verdik, dilimizin döndüğünce doğru düşündüğü mesajı vermeye çalıştık.

***

İkinci ziyaretimizde vatandaşımızı dinleyince Allah uzun ömür verecise Başbakanımızın akibeti hakkında kuşkuya kapıldık. “Menderes’i astılar, Özal’i zehirlediler…” sanırım devama gerek yok. Vatandaşın memlekete bu kadar hizmeti dokunan, Türkiye’yi fırlatan Başbakanımız ile uğraşanlarla ilgili yorumuna katılmamak ne mümkün..

Zaten nankör bir toplum yapımız yok muydu..

***

Arabaya binince şoförün o şahane ingilizcesi ile “Mr. Yılmaz must mazot” cümlesi bizi kendimize getirdi. Mazotumuz yoktu ve yolda kalabilirdik..

Uçurulan Türkiye’nin uçurumun kenarındaki vatandaşı gibi kendimizi hissetmeye başlayınca, içimizdeki sesin ne kadar da doğru yorum yaptığı hissine kapıldık.

Kendime hak vermemem mümkün müydü?

***

Hani bilirsiniz ama tekrarında fayda var: Fıkraya göre Nasrettin Hoca yaşadığı yerde kadılık yapmaktadır. Bir gün iki adam gelerek birbirlerinden davacı olurlar. Hoca birinci adamı dinler ve ona, “Sen haklısın”der. Diğer adam itiraz eder, gerekçelerini sıralar. Dinleyen Hoca ona “Sen de haklısın” der.

Olup bitenleri sessiz sedasız bir köşede izleyen Nasrettin Hoca nın hanımı, “Hoca bu nasıl iştir? Hem ona hem de diğerine ‘haklısın’ dedin. Hoca bu sözler üzerine hanımına döner ve, “Sen de haklısın hanım” der.

***

Hoca’nın fıkrasının özeti yada arifâneden alimâneye tercümesi nedir?

Hoca’ya nazire yaparak, “Aslında hepiniz haksızsınız!” desek, komik mi kaçar?

(Bu yazı 11 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanmıştır)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER