GazeteBalkan

Maçin izlenimleri

Maçin izlenimleri
27 Şubat 2017 - 10:09 'de eklendi ve 1120 kez görüntülendi.

*Hamdi YILMAZ

 

MAÇİN (Gazete Balkan)- Adamın biri ‘Yazın sıcağına, kışın soğuğuna’ diye küfredip duruyormuş. Duyanlardan biri, “Sen ne biçim adamsın, hem sıcağa hem soğuğa küfrediyorsun?” deyince bizimki, “İlk baharla son bahara birşey diyen varmı?” cevabını vermiş.

Türkler ‘bahar’ı sever. Sabırsızlıklarından bahara özlemi ifade eden ve kışın ortasında kutlanan ‘Nurdoğan Bayramı’ var. Nevruz’u söylemeye gerek yok. Ki bir de Hıdrellez kutlamaları var.

Modern Türklerin Nisan yağmurları, haziran yağmurları, Eylül güzellemeleri gibi pek çok ilk veya son bahara ait şiir yazıp, şarkı söylediğini biliriz.

İşte Türklerin bahar hareketliliği Romanya’da da başladı. Aradıklarımız, kendilerine 100- 200 kilometre uzaklıktaki şehirlerin adını söyleyip, “… ‘da iş görüşmesindeyim’, “…Abi, … ‘de ölçü alıyorum’ vs cümlelerle başlıyorlar söze…

Bahar umuttur, bahar hayattır. Bizde böylesi bir umutla selamlıyoruz baharı. Uyuduğu için Braila yolunda TIR’ı yan yatıran Ukraynalı sürücünün yol açtığı gecikmeye, Braila’dan bindiğimiz arabalı Vapur seferinin düzensizliğine rağmen tam zamanında Macin tabelasının önünde, “Huzurlu bir dünya için ‘Romanya Modeli’ diyoruz ve Maçin’den sizleri selamlıyoruz” diyerek başlıyorum kendi video kameramızın kayıtlarına.

Gelin ata binmiş, ‘ya nasip’ demiş.. O hesap, kim bilir nerede yayınlanacak bu görüntüler.

Aklımda yine aynı soru var, “Çin’den Maçin’e” sözü nereden geliyor?

Bu konuda Sam Amca’nın ‘Fırlatma’sı googol bizi Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig adlı eserine kadar götürüyor. Kitapta anlatılanlara  ‘Çin ve Maçin âlimleri ile hâkimlerinin hepsi ittifak etmişler”. Demekki, Maçin, Çin ile alimleri vasıtası ile aşık atacak kadar önemli bir şehirmiş, Asya’da..

Konunun uzmanı olduğu anlaşılan Alimcan İnayet ise “Bilindiği gibi, Çinliler Qin Shi-huang döneminden sonra, hiçbir zaman kendi ülkelerine “Çin” dememişlerdir. Kendi ülkelerini“Zhong-guo”, “Zhong-yuan” adlarıyla ifade eden

Çinlilerin etnik adıda “Çinli” değil, “Han” dır. O zaman “Çin” adıne zaman ortaya çıkmıştır ?. Divanü Lugati’t-Türk’te geçen “Çin” adı ve bununla birlikte geçen “Maçin” ve “Tawgaç” adları hangi coğrafi alanları ifade ediyordu?.” şeklinde bize soruyor. Yandı Gülüm keten helva!

Vapurun kalkmasını beklerken bizim sürücünün 26 oto ile iki Tırı alan arabalı vapurun kazancını hesaplama işlemi ve düştüğümüz çukurun arabaya verdiği zararı tahmin ile vakit kolay geçmişti.

Vapurdan inince 15 km daha gittik. Romanya Demokrat Türk Birliği Maçin Şubesi’nde 10 civarında soydaş kadınla konuştu. Bazıları kökenlerinin Karadeniz bölgesine dayandığını, biri sülalesinin İstanbul kökenli olduğunu, biri baba tarafından Türkiye, anne tarafından Bosnalı olduğunu yarıya yakını ise kökenlerine ait bilgi sahibi olmadıklarını söylediler.

350- 400 civarında Türk’ün yaşadığı, Türkiye’den gelen işadamlarımızın selam vermediği anlaşılan Maçin yarımadasında Romanya Demokrat Türk Birliği Maçin Şubesi Başkanı Leman Talib, çocukluğunda hatırladığı kadarı ile bir kaç mahallenin silme Türk olduğunu, bazıları büyükannelerini Romence bilmediğini, bazıları ise Türkiye televizyonları sayesinde türkçe öğrendiklerini söylediler.

Naciye Memed, Münevver Tahiroğlu, Fikriye Abdurrahman, Nevriye Mudi, Emine Abdullah, Emine Habibullah, Gülser Raşit, Firdes Cafer, Gülten Salih, ve Saber Eyüp hanımefendiler bize gelmişi, geçmişi, yeni neslin ahvalini anlattılar.

Bayram namazının 50-60 kişi ile kılındığı, Romanya’nın tek ahşap camisine abdest alma yeri ve tuvalet yapımına tarihi bina olduğu gerekçesi ile izin verilmediğini, ancak Kült ve Kültür Bakanlığı nezdinde girişimlerini sürdürdüklerini anlattılar. Caminin boya badana ihtiyacı ile mezarlıklarının temizliğini maddi imkansızlık nedeni ile yaptıramadıklarını söylediler. Başkaca da toplumsal bir ihtiyaçlerinin olmadığını belirttiler.

Ünlü Romanya halk Müziği sanatçısı Maçinli Grigore Kazım’ın hikayesini ise pek bilen çıkmadı. Hayatta olan akrabalarını sıraladılar.

Eğitim ile ilgili sohbetimizde fakülte bitiren sorusuna olumlu cevap verenin olmayışına içerlemiş olmalılark, biz Maçin’den ayrıldıktan bir saat sonra birisi arayarak Bükreş Ticaret Müşavirliğimizin emektarı Neriman Hanım’ın Maçin’de ilk üniversite bitiren Türk olduğunu söyledi.

Bu vesile ile 1960 İhtilali ile oluşturulan Milli Birlik Komitesi üyesi Bursa doğumlu Orgeneral Fahri Özdilek’in de Maçin

kökenli olduğunu yakın akrabası bir hanımefendiden öğrenmiş olduk.

Maçin ziyaretimizin ana amacını oluşturan kısmı ise hazırlığı devam eden “Huzurlu bir dünya için ‘ROMANYA MODELİ”  adlı belgeselimizde yer alacak.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER