GazeteBalkan

Romanya Milli TV kanalında Kırım konuşuldu

Romanya Milli TV kanalında Kırım konuşuldu
27 Şubat 2017 - 9:56 'de eklendi ve 574 kez görüntülendi.

BÜKREŞ – Romanya’nın milli televiziyon kanalı TVR 1’de 22 şubat’ta yayımlanan “Conviețuiri” programında yarımadadaki Kırım Tatarlarının sorunları ele alındı.  Programın konukları Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği temsilcisi ve Dünya Qırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Metin Omer ve Romanya Hükümeti Azınlıklar Arası Diyalog Departmanı’nın devlet müsteşarı Amet Aledin oldu.

Metin Omer Kırım’daki durumu ve Dünya Qırım Tatar Kongresi’nin faaliyetlerini tanıttı. Metin Omer şu ifadeleri kullandı: “DQTK işgalin sonunu ve Kırım’ın Ukrayna’ya dönmesini istiyor. Biz uluslararası hukuka ve insan haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz. Bunun gerçekleştirilmesi için Rusya Federasyonu’nun yaptığı hamlelerden vazgeçmesi gerekiyor. Biz, Kırım Tatarları yarımadayı askeri yöntemlere başvurarak işgalden kurtarmayı istemiyoruz. Savaşı değil diplomasiği kullanarak hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Bunun için Rusya Federasyonuna karşı  yaptırımlara önem veriyoruz.”

Programın devamında Metin Omer yarımadada kaçırılan veya kaybolan Kırım Tatarları, gözaltılar ve devam eden mahkemeler, QHA gibi yayını yasaklanan medya kuruluşları ve başka insan hakları ihlalleri Rumen kamuoyununa tanıttı.

DQTK faaliyetlerine gelince, Metin Omer 18 Mayıs 1944 Sürgününü soykırım olarak kabul edilmesi ile ilgili bilgi verdi. Ukrayna Radası 18 Mayıs 1944’ü Kırım Tatarlarına karşı yapılan bir soykırım olduğunu kabul ettiğini hatırlatan Metin Omer, bunu Romanya Parlamentosu tarafından da kabul edilmesi için çaba sarf edileceğini vurguladı.

Metin Omer’le  programa katılan Romanya Hükümeti Azınlıklar Arası Diyalog Departmanı’nın devlet müsteşarı Amet Aledin başında bulunduğu kurumun faaliyetlerini tanıttı ve Romanya’daki Kırım Tatar toplumunun geçtiği zorluklardan bahsetti. Amet Aledin RMTTDB’nin milletvekilsiz kaldığı için bütçeden yararlanamacağını söyledi.

(QHA)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER