GazeteBalkan

Romanya’da dolara Western Union darbesi

Romanya’da dolara Western Union darbesi
27 Şubat 2017 - 9:35 'de eklendi ve 756 kez görüntülendi.

Türk CEO ve Genel Müdür yönemindeki Küresel para transfer firması Western Union, Romanya’da doları tedavülden kaldırdı.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- CEO ve Genel Müdürlüğünü Hikmet Ersek’in yaptığı küresel para transfer firması Western Union, Romanya’da Amerikan dolarını yılbaşından bu yana tedavülden kaldırdı. Western Union Romanya’daki havale gönderme veya havaleyi alma işlemi sırasında nakit olarak doları almıyor ve vermiyor.

Bu da nakit olarak dolar sahibi müşterinin doları önce Ley’e, başka ülkelerde Ley işe yaramayacağı için daha sonra da Euro’ya çevirerek para kaybetmesi anlamına geliyor.

Örneğin Türkiye veya başka ülkelere herhangi bir miktarda Amerikan doları havale etmek isteyen bir müşteri havale miktarı ve gönderim komisyonunu dolarla ödemek isterse, müşteriden nakit olarak Ley veya Euro vermesi isteniyor. Aynı şekilde adına dolar havelesi gelen kişiye de parası Ley veya Euro olarak ödeniyor.

Müşteri havaleyi illa dolar olarak yapmak isterse, yaptırabiliyor. Ancak ödemeyi Ley veya Euro olarak yapabiliyor.

Bu durumun Western Union müşterilerini dolardan uzaklaştırdığı belirtilirken, ABD para birimi için de ciddi bir imaj kaybı olduğu ifade ediliyor.

1851 yılında kurulmuş bir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Şirketi olmasına rağmen, ABD parası olan doların alınıp, verilmemesine bir anlam verilemiyor. Ancak, bazı müşteriler bu durumu yeni seçilen ABD Başkanı Donald Trup’a ceza olarak yorumluyor.

TÜRK CEO VE GENEL MÜDÜR

1851 yılında ABD’de kurulan ve 1980 yılına kadar telegraf, telex ve fax  alanlarında faaliyet gösteren, kıtalararası ilk telegraf bağlantısını kuran, 1980 yılından sonra da tamamen para transferi işine yönelen Western Union firmasının CEO ve Genel Müdürlüğü görevini 2010 yılından bu yana Hikmet Ersek yapıyor. Ersek, aynı zamanda şirketin Uyum Komitesi’nde oy hakkı olmayan üye olarak da görev yapıyor. Ersek, Western

Union’da 1999 yılında çalışmaya başlamış, Türkiye, Slovenya ve Avusturya’da da görev yapmıştı.

200 ülkede 550 bin noktada hizmet veren Western Union’un 2012 yılı verilerine göre, saniyede 21 işlem yaptığı, bu rakamın 2015 verilerine göre saniyede 31 işleme yükseldiği, 165 yıllık tarihe sahip şirketin 2015 yılındaki işlem hacminin ise 150 milyar Amerikan doları olduğu biliniyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER