GazeteBalkan

En cesur satın alımı Süsli yaptı

En cesur satın alımı Süsli yaptı
06 Mart 2017 - 10:44 'de eklendi ve 934 kez görüntülendi.

Türkler son üç yılda 7 Balkan ülkesinde yarım milyar doların üzerinde şirket alımı gerçekleştirdi.

 

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Türk yatırımcıların Balkan ülkelerine olan ilgisi giderek artıyor. Bu çerçevede Türkler son üç yılda Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna ve Makedonya’da satın aldıkları şirketler için yarım milyar dolardan fazla para ödedi.

En fazla bedelli satın alımı ise Doğuş’un 155 milyon dolara satın aldığı Hilton Atina’dan sonra, Romanya’da Ömer Süsli Praktiker Romanya için 150 milyon dolar ödeyerek gerçekleştidi.

Yedi Balkan ülkesi içerisinde son üç yılda Türkler en fazla parayı Romanya’da satın aldıkları şirketler için185 milyon dolar olarak ödedi.

Dünya gazetesinden İbrahim Ekinci’nin küresel Denetim ve Danışmanlık firması Deloitte’nin Türk şirketlerinin yurtdışında yaptıkları alımlarla ilgili raporuna dayandırarak verdiği habere göre, 2016’da Türk şirketler Balkan ülkelerinde 300 milyon doları bulan yatırımla 7 şirketi satın aldı.

Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Lideri Başak Vardar’ın, Dünya gazetesine verdiği bilgiye göre, eski sosyalist ülkelerden kalma varlıkların özelleştirilmesi, varlık fiyatlarının düşüklüğü gibi bazı faktörler Balkan ülkelerine olan ilgiyi artırıyor.

Başak Vardar, şöyle dedi: “Balkan ülkeleri Türk yatırımcılar için her zaman ilgi çekici bir yatırım coğrafyası oldu. Gerek ulaşım kolaylığı, gerekse de Avrupa Birliği’ne açılan kapı olmaları sebebiyle özellikle Hırvatistan, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan ve Makedonya çok sayıda yatırım aldı. Üretim tesisi kurma konusundaki bölgesel avantajlar, ekonomik krizin etkisiyle düşen varlık fiyatlamaları, özelleştirme ve imtiyaz devirleri gibi hususlar bu ülkelerdeki yatırım fırsatlarında artışa sebep oldu. İşlem sayısına aynı oranda yansımasa da yatırımcılardan gelen talepleri göz önüne alarak bu ülkelere olan ilgide son yıllarda bir artış olduğunu söyleyebiliriz.”

2014 yılında Türk şirketlerinin Romanya yatırımları 100 milyon doların altındaydı. Romanya’da yatırımları bulunan Türk işadamı Ömer Süsli, Romanya Praktiker’i satın alınca rakam 250 milyon dolara çıktı. 2015’te 5 satın alma ve 50 milyon

dolar yatırım değeri ile kapandı. 2016’da ise 7 satın alma gerçekleşti ve rakam 300 milyon dolara çıktı.

Yatırımların üçte biri Doğuş’tan geldi

Doğuş Grubu, bölgeyi büyüme alanı ilan etmiş durumda. Son üç yılda her yıl bölge ülkelerine yatırımlar yapıyor. 2014, 2015 ve son olarak da 2016’da bölgeye yapılan toplam 18 yatırımın 5’ini Doğuş yaptı.

Yine bu bölgede gerçekleştirilen 600 milyon dolarlık alımın üçte birini de (200 milyon dolar) Doğuş Grubu, dörtte birlik kısmı ise Ömer Süsli tarafından gerçekleştirildi. Satın almalar dışında üretim yatırımları da dikkat çekiyor. Otomotiv yan sanayide Bulgaristan, tekstil yatırımlarında Sırbistan öne çıkıyor. Geçen yıl mağaza zincirleri bölge ülkelerinde birçok mağaza açtı.

GENEL BULGULAR

Türk dış yatırımlarının mevcut coğrafi dağılımının, 2016 yılı endeksi bulguları ile

paralellik gösterdiği görülmektedir.

Her iki endeks grubunda da sıralanan ülkelerin yarısından fazlası Avrupa’da yer

almakla birlikte, “fırsat odaklı yatırımlar” için gelişmiş Avrupa Birliği ülkelerinden

ziyade; Romanya, Polonya, Macaristan ve Baltık Bölgesi ülkelerinin daha cazip

olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, özellikle son dönemde Türk şirketlerinin

satın aldığı önemli markaların menşei ve ekonomik büyüklükleri göz önünde

bulundurulduğunda, gelişmiş Avrupa ülkeleri önemli birer yatırım adresi olmaya

devam etmektedir.

Amerika kıtasında yer alan ülkeler Türk şirketlerinin mevcut yatırım stoğunda henüz

çok küçük bir paya sahip olsalar da, önümüzdeki dönemde gerek pazar çeşitlendirme

ihtiyacı, gerekse hammadde potansiyelleri ile cazip ülkeler olarak ön plana çıkma

potansiyeline sahiptir. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan politik belirsizliğin önümüzdeki

dönemde de devam edeceğine yönelik algının, Türk yatırımlarının Asya-Pasifik ve

Amerika gibi bölgelere yönelmesine neden olabileceği düşünülmektedir.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER