GazeteBalkan

KTMM üyeleri Romanya’nın Kiev Büyükelçisi ile görüştü

KTMM üyeleri Romanya’nın Kiev Büyükelçisi ile görüştü
13 Mart 2017 - 9:59 'de eklendi ve 664 kez görüntülendi.

Romanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Cristian-Leon Țurcanu, Romanya’nın her zaman Ukrayna’nın özgürlüğü ve toprak bütünlüğünü desteklediğini ifade etti.

KİEV – Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) yönetimi ve üyeleri, bugün 9 Mart tarihinde Kiev’de Romanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Cristian-Leon Țurcanu ile bir araya geldi. Görüşmede Romanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Cristian-Leon Țurcanu, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, KTMM üyeleri Riza Şevkiyev, Gayana Yüksel,, Abmecit Süleymanov ve Başkan danışmanı Tamila İbragimova iştirak etti. Büyükelçi Cristian-Leon Țurcanu görüşme sırasında Kırım Tatar halkının sürgünü ve Rusya Federasyonu tarafından günümüzde Kırım Tatarlarına yönelik yapılan baskı ve ihlaller konularına büyük dikkat ayırdı.

 

Țurcanu, “2014 olaylarının başladığı günden beri Romanya Rusya’nın saldırgan eylemlerini kınıyor. Devletimiz her zaman Ukrayna’yı destekledi. Bu her zaman uluslararası hukuka saygı duyan dost ülkenin normal ve doğru tutumu. Biz, ulusal azınlıklar başta olmak üzere insan hakları garantisinin nasıl sağlandığını büyük ilgiyle takip ediyoruz. Bu konu Bükreş’teki yönetimi her zaman ilgilendirmiştir” dedi.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Ukrayna’nın ana kısmı ile Rus işgali altındaki Kırım’daki faaliyetleri ve durumunu anlatan Meclis Başkanı Refat Çubarov, “Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerinin çoğu Kırım’da bulunuyor ve onlar yeminine, ortak amaçlarımıza sadık kalıyorlar. Hepimiz defalarca Romanya’da bulunduk ve orayı iyi biliriz. Romanya’daki Kırım Tatarlarıyla birlikte her yıl çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Avrupa’nın en büyük Kırım Tatar diasporalarından birinin bulunduğu Romanya’nın AB üyesi olması bizim için de çok perspektifli.” şeklinde konuştu. (QHA)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER